Gazi’de neyin hazırlığı yapılıyor?

Kürt ve Alevi nüfusunun yoğunlukta yaşadığı, muhalif ve direnişçi kültürü ön plana çıkan Gazi Mahallesi’nde, karakol inşa edilmesi ardından zırhlı araç hareketliliği ve polis sayısındaki artış, katliamlara neden olan “sokağa çıkma yasağı” hazırlıklarını anımsatıyor.

İstanbul Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde devlet güçleri tarafından karakol inşa edilmesi ardından artan zırhlı araç hareketliliği ile ev baskınları başladı. Mahalleye hakim tepede karakolun inşa edilmesi ardından onlarca zırhlı araç ile özel harekatçılar mahallenin çeşitli noktalarına yerleştirildi. Konvoy halinde zırhlı araçlar ile mahalle içinde devriye gezen özel harekatçılar, Cemevi ve sivil toplum örgütlerinin binalarının çevresinde adeta karakol kuruyor.

Gazi Halk Meclisi yıkıldı

Abluka ve kuşatma ile birlikte defalarca Gazi Halk Meclisi’ni hedef alan özel harekatçılar, son olarak Halk Meclisi ile Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi’nde bulunan çay evini kepçeler ile yıktı. Yine mahalle de bulunan taksi durakları ve bir çok çayevi de özel harekatçılar tarafından yıkıldı.

Okullar abluka altında

Mahallede bulunan bir çok okulda yine özel harekatçılar ve zırhlı araçlar ile abluka altına alınırken, özel harekatçılar sokaklarda ağır silahlar ile dolaşabiliyor. Mahalle sakinleri tarafından tehdit olarak görülen özel harekatçıların hareketliliği ise gittikçe artıyor.

Irkçı marşlar eşliğinde devriye

Akşam saatlerinden itibaren bütün mahalleyi adeta kuşatma altına alan özel harekatçılar, zırhlı araçlardan ırkçı marşlar ile devriye atmaya başlıyor. Gecenin saatlerine kadar süren zırhlı araç hareketliliği yanı sıra, özel harekatçılar havaya rastgele ateş açarak mahallede korku tüneli oluşturmayı amaçlıyor. Mahallede bulunan cafe ve çayevlerine baskın düzenleyen özel harekatçılar, Genel Bilgi Taraması (GBT) yaparak, halka tehditler savuruyor.

Neyin hazırlığı?

Özel harekatçıların Gazi Mahallesi’nde ki abluka ve uygulamaları, Kürdistan’da katliamlara neden olan “sokağa çıkma” hazırlıklarını anımsatıyor. Kürtlerin ve Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahallede, halk uygulamaların Kürt ve Alevilere yönelik uygulamalar olduğu kanaatinde. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir