HDP MYK: Alp Altınörs’ün tutuklanması kabul edilemez

HDP Merkez Yürütme Kurulu, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün tutuklanmasını kınadı, bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, HDP MYK üyesi ve Genişlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün tutuklanmasını kınadı, bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Alp Altınörs’ün sabaha karşı bir gece yarısı operasyonuyla aniden mahkemeye çıkarılarak tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Altınörs’ün 10 Ekim barış şehidi Zakir Karabulut’un cenazesine katıldığı için tutuklandığına dikkat çeken HDP MYK’sı, “10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren Zakir Karabulut’un cenazesine katılması gerekçe edilen bu hukuksuz tutuklama, demokratik siyasete vurulmuş bir darbedir” diye belirtti.

Açıklamada şöyle denildi: “Failleri ortaya çıkarılmamış ve her geçen gün ortaya çıkan belgelerle devlet içinden destek alınarak yapıldığı ihtimali gittikçe kuvvetlenen 10 Ekim Ankara Katliamının esas sorumlularının yargılanması gerekirken, bu yapılmamaktadır. Bunun yerine bu katliamda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın cenazelerine katılan siyasetçilerin yargılanması, 10 Ekim Ankara saldırısının bir türlü aydınlatılmaması, Meclis’te konuya ilişkin araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerin AKP oylarıyla reddedilmesi, mesnetsiz iddialar ve uydurma gerekçelerle Alp Altınörs’ün tutuklanmasına konu edilen gizli tanığın çok bilinen bir zihniyetten üretildiğini göstermektedir.”

Altınörs’ün bir hukuk skandalına dönüşen gizli tanık ifadelerine dayanarak tutuklanmasını kınayan HDP Merkez Yürütme Kurulu, “Basına ve kamuoyuna açık bir cenaze törenine katılmak ve yurttaşlarımızla dayanışmak, bir suç olarak gösterilmek istenmektedir. Bunu asla kabul etmiyoruz” diye belirtti.

Siyasetin merkezinde her zaman halkın olacağını vurgulayan HDP MYK’sı, “Halka rağmen siyaset yapanlar, halktan aldığı yetkileri hukuksuzca kullananlar yargı önüne çıkana kadar bizler mücadelemize kesintisizce devam edeceğiz. Bu haksız ve hukuksuz tutuklamanın bir an önce sonlandırılarak, bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir