Açığa alınan öğretmenler yarın okullarının önünde olacak

Türkiye genelinde 11 bin 285 eğitim emekçisinin açığa alınmasına ilişkin eylemler sürüyor.

Türkiye genelinde 11 bin 285 eğitim emekçisinin açığa alınmasına ilişkin eylemler sürüyor.

ADIYAMAN

KESK Adıyaman Şubeler Platformu, açığa almalarla ilgili halkı bilgilendirmek için halk toplantısı düzenledi, ardından bildiri dağıttı. Yapılan halk toplantısına HDP, DBP, İHD ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube yöneticilerinin yanı sıra, HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım katıldı. Şexler Köyü Yardımlaşa Dayanışma ve Kültür Derneği’nde yapılan halk toplantısında Eğitim-Sen Şube Eşbaşkanı Hasan Basri Yorulmaz konuştu. KESK’e bağlı tüm sendikalar olarak mücadelelerini sürdürmeye devam edeceklerini vurgulayan Yorulmaz, asla geri adım atmayacaklarının altını çizdi. Yarın okulların eğitim ve öğretime başlayacağını hatırlatan Yorulmaz, “Yarın açığa alınan bütün arkadaşlarımız işine gidiyormuş gibi okul önlerine gidip öğrencilerinin velileri ile buluşacak. Bir hafta buyunca okula giderek, öğrenciler ve velilerine bu sürecin nasıl işlediğini, kendilerine yapılan hukuksuzluğu ve adaletsizliği birebir anlatarak öğrencilerimizi öğretmensiz bırakmayacaklar” diye konuştu.

Eğitim-Sen üyesi İmam Tümen, devletin tekleştirildiği bir politika ile karşı karşıya olduklarını ifade etti. Bu politikanın basit bir politika olmadığına dikkat çeken Tümen, DAİŞ zihniyetine eşdeğer bir zihniyetin devrede olduğunu söyledi. Tümen, “Açığa alınan ve görevden atılan tüm arkadaşlarımız görevine iade edilip, demokratik bir hukuk sistemi kurulana kadar mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından KESK üyeleri Karapınar Mahallesi’nde halka bildiri dağıttı.

ANTAKYA

Açığa alınan eğitim emekçilerinin görevlerine iade edilmeleri talebi ile Samandağ’da eylemler devam ediyor. Eğitim-Sen Samandağ Şube binası önünde toplanan eğitim emekçileri Abdullah Cömert Meydanı’na “Ekmeğime dokunma” pankartı yürüdü. Meydanda oturma eylemi yapan eğitim emekçilerine Samandağ halkı da destek verdi. Eylemde, sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Eğitim-Sen Şube Başkanı Cüneyt Kayıkçı, açığa alınan tüm öğretmenler görevine iade edilene kadar direnişlerinin sürdüreceklerini belirtti.

Eğitim emekçilerine destek veren Arap Halkı Alevileri Birlik ve Dayanışma Derneği (AHAD-DER) yöneticisi İsa Dadük, öğretmenlere uygulananın Kerbala’da halklara karşı başlatılan zulüm politikaları ile benzer olduğunu kaydetti.

HDP Hatay İl Eşbaşkanı Şükran Cabir Dağ ise kendisinin bir siyasetçi olmasının yanı sıra anne olduğunu hatırlattı. Dağ, 19 Eylül’de okulların açılması ile birlikte okula gidecek bir çocuğu olduğunu belirterek, açığa alınan öğretmenler görevlerine iade edilene kadar çocuğunu okula göndermeyerek, sistemin okul ve öğretmenlerini boykot edeceğini söyledi. Halka çağrı da yapan Dağ, “Arkadaşlarımızın tamamı görevine iade edilene kadar okulları boykot edeceğiz. Halkımıza da çağrımız okulları boykot etmeleridir. Çocuklarımızı sistemin bize dayattığı okullarda, onların öğretmenlerine teslim etmeyelim” diye konuştu.

MARDİN

Mardin‘de açığa alınan eğitim emekçilerinin Eğitim-Sen Şube binasında başlattığı oturma eylemi devam ediyor. Oturma eylemini bugün HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ali Aslan ve çok sayıda partili ziyaret etti. Ziyarette konuşan Eğitim-Sen Mardin Şube Başkanı Hamdullah Yıldırım, açığa alınan öğretmenler ile eğitim sisteminin yerle bir edildiğini belirterek, öğrencilerin eğitim öğretim hakkının gasp edildiğini söyledi. Açığa alınmaların hukuksuzca yapıldığının altını çizen Yıldırım, bu hukuksuzluk son buluncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.

Eğitimcilere yönelik saldırıların ardından belediyelere yönelik kayyum atandığına dikkat çeken HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, halkın iradesinin yok sayılarak kayyumlarla belediyelerin ele geçirilmeye çalışıldığını belirtti.

Eğitim-Sen Nusaybin Temsilciliği görevden almalara ilişkin temsilcilik binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim-Sen Nusaybin Temsilciliği Örgütlenme Sekreteri Salim Kaplan, “ciddiyetsiz ve üstün körü soruşturmalara” karşı seslerini yükseltmeleri gerektiğini belirterek, “Eğer görevler geri iade edilirse bilinki bu bir direniş sonucunda gerçekleştir” dedi. Eğitimcilere yönelik saldırıların Türkiye’de yaşanan konseptin bir parçası olduğunu belirten Kaplan, “Türkiye’de söz söyleyen herkesi susturmak istiyorlar. 1933 yılında Nazi Almanya’sın da yaşananlar bugün Türkiye’de yaşatılıyor” dedi. Tüm bunlara karşı mücadele edeceklerini söyleyen Kaplan, eğitimcileri itibarsızlaştıranlardan hesap soracaklarını söyledi. Yarın öğretmenlerin görev yaptıkları okullara verilecek itiraz dilekçesi sunacaklarını da söyleyen Kaplan, öğretmenlere herkesin destek vermesini istedi.

İHD Mardin Şubesi avukatlarından Kamuran Tanhan da idari soruşturmada somut bir delil olmadığı sürece kişilerin cezalandırılamayacağını ifade etti. Öğretmenler yarın “Benim fiilim nedir?” sorusuna yanıt arayacağını belirterek, “Benim yaptığım tek şey anayasal hakkım olan sendikal grevdir. Bu hakkım içinde beni yargılayamazsınız. İl önce insanların suçlu ilan edip sonra suç aranması da hukuku değildir. Öğretmenler hukuken neden görevden alındığını öğrenmek istiyor” diye konuştu.

BATMAN

Batman’da 946 eğitimcinin görevden alınması eğitimciler tarafından broşür dağıtılarak protesto edildi. Eğitim-Sen üyeleri, Batman’ın en işlek caddesi olan Diyarbakır Caddesi’nde halka ”Görevden alındık, çünkü bizler savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı, ana dilde eğitim hakkını, karanlığa karşı aydınlığı, barışı ve demokrasiyi savunduk. Batman’da 946 öğretmen görevden alındı. Bununla beraber, Batman eğitimine, çocuklarımızın geleceğine, barışa ve demokrasiye darbe yapıldı” yazılı broşürler dağıtarak, halkı bu hukuksuzluğa karşı bilgilendirdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir