Antep’te Alevilere IŞİD tehdidi; gözaltındaki IŞİD’lide Alevi kurumlarının fotoğrafları çıktı

Gaziantep’te önceki akşam gözaltına alınan IŞİD üyesinin üzerinde Alevi Kültür Dernekleri ve cemevinin farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları bulundu.

Gaziantep’te 20 Ağustos’ta bir kına gecesine IŞİD’in düzenlediği canlı bomba saldırısında 56 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Alevi Kültür Dernekleri’ne ait cemevine IŞİD tarafından bombalı saldırı yapılacağı istihbaratı üzerine Gaziantep emniyeti, bölgede yoğun güvenlik önlemi aldı.

Gaziantep polisi önceki akşam düzenlediği operasyonda kimliği açıklanmayan IŞİD üyesi bir kişiyi gözaltına aldı. IŞİD üyesinin üzerinde Düztepe Mahallesi’nde içerisinde Alevi Kültür Dernekleri’nin de bulunduğu cemevinin ve bulunduğu bölgenin fotoğrafları bulundu. Polis ekiplerinin incelemesinde ve gözaltına alınan şüphelinin sorgusunda, cemevine yönelik bombalı saldırı hazırlığı içerisinde olduğu saptandı.

Bu gelişme üzerine, önceki gece Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şube Başkanı Yılmaz Demirdelen ile görüşerek bilgi veren polis, saat 22.00’den itibaren mahalleyi ablukaya alarak cemevinin bulunduğu sokağı trafiğe kapattı. Zırhlı araçlarla cemevi ve çevresinde önlem alınırken, özel harekât polisleri bölgede nöbet tutmaya başladı.

IŞİD’in hedefindeyiz

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir “Türkiye’nin her yerinde Alevilerin dinci terör örgütlerinin hedefinde olduğunu, bu tür istihbaratların alındığını biliyoruz. Alevilere yönelik çeşitli katliam girişimlerinin olacağı yönünde endişelerimiz hep var. Konu ile ilgili Başbakan’dan da randevu talep edeceğiz” dedi. (Kaynak: Cumhuriyet)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir