Cerattepe davası öncesi Artvin’in ardından Rize’de de OHAL yasağı

Cerattepe’de maden faaliyetlerinin ÇED iptal davası öncesinde Artvin’in ardından Rize’de de eylem yasağı kararı çıktı. Rize Valiliği, halkın eylemine “vatandaşın hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla” yasak getirdi.

Kafkasör Yaylası’nda bulunan Cerattepe’de kurulan madene karşı halkın açtığı ÇED iptal davasının karar duruşması öncesinde Artvin Valiliği’nin ardından Rize Valiliği’de eylem yasağı kararı açıkladı.

Türkiye’nin en büyük çevre davası olan Cerattepe davası yarın Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding tarafından işletilen madene karşı Artvin halkı günler süren direniş ve nöbet eylemi gerçekleştirmişti. Halkın direnişi karşısında hükümet ÇED iptal davası tamamlanana kadar maden faaliyetini durdurmuştu.

Yarın görülecek karar duruşması öncesinde halka eylem yasağı konulması da tepki topladı. Sabah saatlerinde Artvin Valiliği il genelinde tüm eylem ve etkinliklerin 1 ay boyunca yasaklandığını duyurunken, davanın görüleceği Rize’de de valilikten OHAL yasağı kararı çıktı.

Rize Valiliği’nden yapılan açıklamada “19.09.2016 Pazartesi günü duruşma öncesi, esnasın ve sonrasında ilimiz genelinde yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, basın açıklaması vb tüm etkinlikler oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesiyle yasaklanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Valilik, Artvin ve Rize halkının maden karşıtı davayı takip etmesini, “kamu düzeninin bozulmaması ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması” amacıyla yasaklaması dikkat çekti. Valilik, kararın 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. Maddesi uyarınca alındığını kaydetti.

Cerattepe davası öncesi Rize’de provokatif bildiri

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir