CHP’li Moroğlu’dan eğitim alanındaki tasfiyelere tepki

Türkiye’de eğitimin giderek çağdaş, bilimsel ve laik normlardan uzaklaştırıldığına dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Gülen Cemaati’ne dönük soruşturmalar kapsamında laikliği, bilimi, barışı savunan öğretmenlerin de görevlerinden alındığını vurguladı.

2016-2017 eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala eğitim emekçilerinin hukuksuzca görevden alınmasına yönelik tepkiler sürüyor. Görevden almalarla birlikte 1.5 milyon öğrencinin yeni eğitim öğretim yılına öğretmensiz başlamasına bir tepki de CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu’ndan geldi.

Eğitim politikasının çağdaş, bilimsel ve laik normlardan uzaklaştırıldığını söyleyen Moroğlu, geleceğin teminatı olan çocukların eğitim sistemindeki hatalar yüzünden kaybedildiğini söyledi.

Eğitim sisteminin öğrenci ve ailelerini müşteri gören, piyasacı, rant odaklı hale getirildiğini dile getiren Moroğlu, cemaatler, tarikatlar ve dinci vakıfların eğitimde nasıl belirleyici hale gelmesine dair şunları söyledi: “Öğrenciler, cemaat ve tarikatların yurtlarına mahkum ediliyor. Eğitimin ciddi altyapı sorunları var. Paralı eğitim, taşımalı eğitim, birleştirilmiş sınıflar, 4+4+4 sistemi, öğretmenlerin mesleki ve sosyal olarak geliştirilmesi ve daha birçok sorun.”

‘500 bin öğrenci İmam Hatiplerde’

Kız öğrencilerin ise bırakalım liseyi, üniversiteyi okumayı, zorunlu temel eğitimi bile alamadığını ifade eden Moroğlu, “Eğitim sistemi, yapboza döndü. 14 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değişti. Eğitim enkaza dönüştü” dedi.
Yine eğitim müfredatının dinselleştirildiğini ve felsefe, sosyoloji, mantık gibi düşünce derslerinin sembolik hale getirildiğinin altını çizen Moroğlu, araştıran, sorgulayan, bilimsel ilkelerle eğitim verecek okul neredeyse kalmadığını vurguladı. Moroğlu, okulların İmam Hatip’e dönüştürülmesine ilişkin ise “AKP iktidarı, neredeyse tüm okulları İmam Hatip’lere dönüştürmek istiyor. Bugün 500 bin öğrenci İmam Hatip ortaokullarında eğitim görüyor” dedi.

‘FETÖ kapsamında laikliği, bilimi, barışı savunan öğretmenler açığa alındı’

Son dönemde FETÖ soruşturmaları kapsamında laikliği, bilimi, barışı savunan öğretmenlerin de açığa alındığına dikkat çeken Moroğlu, “2016-2017 eğitim öğretim yılı, bu sorunlarla açılıyor. Bizler, herkesin eşit şartlarda, kamusal eğitim almasını, çocuklarımızın laik ve bilimsel eğitim almasını istiyoruz. Eğitim, geleceğin ve çağdaşlığın temelidir” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir