Interfax: Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov, Akar’ı ‘Fırat Kalkanı’nda uyardı

Rusya Genel Kurmay Başkanı Gerasimov, Türk mevkidaşı Akar’a “Suriye’deki girişiminiz yasal değil. Eğer Fırat Kalkanı isimli operasyonu uzun süre devam eder veya kapsamı genişlerse Türkiye için siyasi ve askeri krizler yaratır” dedi.

Ankara’ya geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştiren ve Türk Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşen Rus Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’un mevkidaşına Türkiye’nin Suriye’deki girişiminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek operasyonun devam etmesinin Türkiye açısından krizlere yol açacağını ilettiği kaydedildi.

16 Eylül’de gerçekleştirilen Gerasimov-Akar görüşmesinin içeriğini açıklayan İnterfax gazetesinde yayınlanan habere göre, Rus Genelkurmay Başkanı Gerasimov ile Akar Fırat Kalkanı ismiyle Türk devletinin Kuzey Suriye’de yürüttüğü operasyonu konuştu. Rus gazetenin haberine göre, Gerasimov Akar’a Şam yönetiminin onayı dışında bu operasyonun gerçekleştiğini, yapılan operasyonun yasal olmadığını söyledi. İnterfax, Gerasimov’un Akar’a, “Eğer bu operasyon uzun süreli devam eder veya operasyonun kapsam alanı genişletilirse, bu durum ileride Türkiye için siyasi ve askeri risklere yol açar” dediğini yazdı.

Konu, Rus yazılı ve görsel medyasında önemli bir yer tutarken Türk medyası görüşmeye neredeyse hiç yer ayırmadı. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir