KESK eylem planını açıkladı: Direniş yerelden merkeze doğru büyüyecek

AKP’nin çıkardığı KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan eğitim emekçilerinin eylemlerine destek amacıyla Diyarbakır’a gelen KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, direnişlerini yerelden merkeze doğru büyüteceklerini söyleyerek, yarından itibaren başlatacakları eylem programını açıkladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Lami Özgen ve Eğitim Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat, en fazla öğretmenin görevden uzaklaştırıldığı Diyarbakır’a gelerek, Eğitim Sen 1 Nolu Şube binasında nöbette bulunan eğitim emekçilerini ziyaret etti. Çok sayıda emekçinin katıldığı basın toplantısında, emekçilerin talepleri ve eylem planları açıklandı.

Eğitimciler açıklamaya “Öğretmenime dokunma” tişörtleri ile katıldı. Sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Ya hep beraber, ya hiç birimiz”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarının atıldığı açıklamada, alkışlarla kamudaki tasfiye protesto edildi.

‘Listeyi hazırlayanları iyi biliyoruz’

Eğitim emekçilerine yönelik tasfiye ile AKP Hükümeti’nin barışa ve demokrasiye yaptığı darbenin derinleştiğinin altını çizen KESK Amed Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Saliha Zorlu, fişleme listelerini kimin hazırladığını iyi bildiklerini vurguladı.
Yapılanların emeği KESK’siz bırakma amacı taşıdığına dikkat çeken Zorlu, kamu emekçileri olarak yarın başlayacak yeni eğitim yılında okullarına gideceklerini ve bir kişi kalana kadar örgütlü mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.

‘Kirli plan ajan sendikalar üzerinden uygulandı’

KESK Eşbaşkanı Lami Özgen ise, konuşmasına muhalif kesimlere yönelik topyekûn bir saldırı olduğunu vurgulayarak başladı.

Özgen çıkarılan kararnamelerle sendikalarının etkisiz hale getirilip, yok edilmek ve darbenin kurumsallaştırılmak istendiğini dile getirdi. Bu kirli planların da kontra, işbirlikçi, ajan sendikalar üzerinden uygulamaya geçirildiğini ifade eden Özgen, “AKP’nin OHAL kararnameleri, darbeler silsilesidir. Yerel yönetimlere atanan kayyım da darbenin bir parçasıdır” dedi.

Eylem planı hazır

Yapılanları çocukların geleceğine dönük bir saldırı olarak değerlendiren Özgen, geliştirdikleri mücadele hattıyla OHAL, darbe hukukuna karşı direnişi yerelden merkeze kadar büyüteceklerini ve yeni eylemsellikler kararı aldıklarını duyurdu. Özgen, yarın okulların eğitim ve öğretime başlamasıyla öğretmenler odasında bilgilendirme toplantıları yapılacağını, bütün okullardan kent merkezine doğru yürüyüş ve oturma eylemleri, Milli Eğitim Müdürlükleri önünde açıklamalar yapılıp, itiraz dilekçelerinin verileceğini aktardı.

‘Mutlaka kazanacağız’

Yerellerden Ankara’ya doğru eyleme geçeceklerini kaydeden Özgen, şunları söyledi: “Açığa alınan ve uzaklaştıran bütün arkadaşlarımız görevlerine geri dönene kadar mücadelemiz devam edecektir. Bizler böl parçala yönet sistemini kabul etmiyoruz. Yerellerden Ankara’ya doğru eylemlerimizi sürdüreceğiz. TOMA’larına, gazına ve tutuklamalarına rağmen biz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. İlk günde mücadeleye başladığımız gibi KESK’in bütün bileşenlerinin ortak duruşu vardır. Dost da düşman da şunu iyi bilsin ki kazanacağız, mutlaka biz kazanacağız. Biz darbe koşullarında OHAL koşullarında fiili olarak mücadeleye başlamış bir geleneğiz. Korkmuyoruz, baş eğmiyoruz, eğmeyeceğiz, direneceğiz. KESK kazanacak KESK ile birlikte herkes kazanacak.”

Yapılan konuşmaların ardından açıklama alkışlarla son buldu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir