Sanatçı Tarık Akan son yolculuğuna uğurlandı

Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 16 Eylül günü hayatını kaybeden sanatçı Tarık Akan son yolculuğuna uğurlandı.

Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 16 Eylül günü hayatını kaybeden sanatçı Tarık Akan son yolculuğuna uğurlandı.

İlk tören Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlendi. Törene, sanatçı Melike Demirağ, Suavi, Leman Sam, Yasemin Erkut, Cüneyt Arkın, Aytaç Arman, Rutkay Aziz, İlyas Salman, Nuri Alço, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve çok sayıda sendika üyesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de katıldı.

Tarık Akan’ın cenazesinin getirilmediği, sunuculuğunu Orhan Aydın’ın üstlendiği törende, sanatçının çocukları Özlem, Barış Zeki ve Yaşar Özgür Üregül taziyeleri kabul etti.

‘BABAM BİZE EŞİTLİĞİ ÖĞRETTİ’

Tarık Akan’ın 100’den fazla filmde rol aldığını hatırlatan kızı Özlem Üregül, babasının işine ve şöhretine rağmen çocuklarını ihmal etmediğini söyledi. Akan’ın düşündüğü gibi yaşadığına dikkat çeken Üregül, “Biz 3 kardeşiz. Hepimizi ayrı ayrı çok sevdi ve her zaman her konuda bize eşit davrandı. Babamın en değer verdiği şey, kardeşler arası eşitlikti. Bize eşitlik duygusunun ailede başladığını öğretti. Türkiye, biz büyük kocaman bir aileyiz ve hepimiz sevgide birleşiyoruz” dedi.

Oyuncu Rutkay Aziz, Tarık Akan’ın hayranlarını çok çok sevdiğine dikkati çekerek, “Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı ama benim, bizim Bakırköylü, devrimci, canım ciğerim, canımın içi arkadaşımdı yani. Onun veda edişiyle bizden de bir parça bugün Zuhuratbaba’ya gidiyor” diye konuştu.

Söz alan çok sayıda sanatçı, Akan’ın kaybetmekten dolayı yaşadığı üzüntüyü dile getirdi. Duygusal anların yaşandığı törende konuşmaların ardından, Nebil Özgentürk’ün 2005’te hazırladığı “Tarık için” isimli belgeselin yeniden düzenlenmiş hali gösterime sunuldu. Genco Erkal, ünlü piyanist Fazıl Say eşliğinde Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” isimli şiirini yorumladı.

Törende ayrıca Cahit Berkay, Suavi, Hüseyin Turan ve Zülfü Livaneli ile Nazım Hikmet Korosu, Fazıl Say’ın piyanosu eşliğinde “Yiğidim Aslanım” isimli şarkıyı seslendirdi.

Tarık Akan’ın sahibi olduğu Taş Mektep’in öğrencilerinden oluşan Taş Mektep Korosu da törende sahne aldı.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen tören sonrası Teşvikiye Camii’ne getirilen Akan’ın cenazesi, dini vecibeler yerine getirildikten sonra alkışlarla Bakırköy Zuhurat Baba Mezarlığı’nda toprağa verildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir