‘Şort giydi’ diye tekmelenen Ayşegül Terzi: Ben evdeyken o dışarıda

KCDP, şort giydiği bahanesiyle şiddet gören Ayşegül Terzi için ‘şortlu eylem’ gerçekleştirdi. Eyleme mesaj gönderen Ayşegül Terzi, “Ben adalete güveniyordum. Ama ben evde otururken o dışarıda gezebiliyor. Yüreğim sizlerle” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), bindiği otobüste bir erkek tarafından şort giydiği için cinsel ve fiziksel saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi ile dayanışmak amacıyla Galatasaray Lisesi önünde eylem gerçekleştirdi. Kadınların şort giyerek gerçekleştirdiği eylemde, “Şort giydiği için şiddet gören Ayşegül için sessiz kalmıyoruz haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz laiklik için direneceğiz” yazılı pankart ve “Asla sessiz kalmayacağız”, ” Yaşam hakkımız engellenemez” yazılı dövizler taşınırken, sık sık ” Kadın yaşam özgürlük”, ” Asla yalnız yürümeyeceksin” ve ” Laiklik için direneceğiz” sloganları atıldı.

‘ Zulüm varsa direnişte vardır’

kcdp-sort-7Eylemde ilk olarak söz alan KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin yeni başlamadığını hep var olduğunu dile getirerek, baskılara boyun eğmeyeceklerini kaydetti. Gülsüm, ” Zulüm varsa direnişte vardır. Farklı dünya görüşüne sahip kadınlar bu baskılara karşı direniyor. Bu yüzyıl kadınların kazanımların yüzyılı olacak” dedi.
Failin serbest bırakılmasına tepki gösteren Gülsüm, yaşanan olayın peşini bırakmayacaklarını vurguladı. Gülsüm’ün konuşmasının ardından Ayşegül’ün kadınlara yolladığı mektup okundu. Ayşegül, ” Ben adalete güveniyordum. Ama ben evde otururken o dışarıda gezebiliyor. Yüreğim sizlerle” dedi.

‘O tekme hepimize atılmıştır’

kcdp-sort-8Mektubun ardından ise kadınlar adına açıklama yapan KCDP İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim, zulme karşı kadınların hakları için direndiklerini belirtti. Fidan, “Ayşegül’e atılan tekmeyi tüm kadınlara ve ülkedeki laikliğe, demokrasiye, özgürlüklere atılmış kabul ediyoruz. Failin yargılanması ve ona bu cesareti evren ortamı değiştirmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. Failin serbest bırakılmasının kadınlar için bir tehdit olduğunu söyleyen Fidan, tüm kadın vekilleri yaşanan olay şahsında göreve çağırdı.

Birlikte direnme çağrısında bulunan Fidan, “Birbirimizden çok farklı olsak da sadece kadın olmakla kaderi ortaklaşan bizler, haklarımızın geri vermeyeceğiz. Dünyanın bütün kadınlarıyla, dünyanın bütün kadınları için mücadeleye devam” diye vurguladı. (JINHA)

 

 
One thought on “‘Şort giydi’ diye tekmelenen Ayşegül Terzi: Ben evdeyken o dışarıda

  1. Dodurgali

    Bayanlar, çok geç kaldıınız. Atı alan karanlık kafalar ve güçler ne yazık ki Usküdar’I geçti. Hedefleri: Orta Çağ karanlığı ve şimdiki Suudi Arabistan.

    Yüce Mustafa Kemal size hiç bir savaş vermeden insanlik ve medeni haklarınızı verdi ve şimdiki hakim karanlık güçleri kafeslerine hapsetti. 1950’lerde başlayan geri dönüş bizi ve sizi bu asamaya getirdi. Şimdi çoğunluğunuz hür olmama hürriyeti, kuma alma, koca paylaşma, Suudi kadını olma, dayak yeme, işkence görme ve hatta öldürülme hurriyeti istiyor. Bu ıs bitmiştir.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir