Van’da kayyıma karşı iş bırakılacak

Van’da kayyım atanan Özalp, Ercîş, İpekyolu ve Edremit belediyesi çalışanları yarın iş bırakacak, Muş’ta ise halk yarın sokaklara çıkıyor.

Van ve Mûş’ta halk yarın kayyım işgaline karşı sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerinin kayyım eliyle işgal edildiği Van’da gaspa karşı 2 günlük iş bırakma eylemi yapılacak. Yarın itibariyle kayyım atanan tüm belediyelerinde iş bırakma eylemlerinin yapılacağı Van’da bulunan HDP ve DBP il örgütleri öncülüğünde halk Sanat Sokağı’nda saat 13.00’da bir araya gelerek eylem yapacak.

Öte yandan kayyım atanan Mûş’un Bulanık ilçesinde de eylemler yapılacak. HDP Mûş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ile Bulanık Belediye Eşbaşkanı Arafat Kardağı’nın da aralarında bulunduğu heyet, ilçeye bağlı Erentepe, Uzgörür, Rüstemgedik beldelerinde yurttaşlar ile bir araya gelerek, yarın saat 11.00’da DBP Kop İlçe Örgütü önünde yapılacak açıklamaya davet etti.

HDP Mûş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, halkın kayyım faşizmine karşı dur demesi gerektiğini ifade ederek, büyük bedeller ödenerek kazanılan belediyelerin kayyıma teslim edilmemesi gerektiğini söyledi. Özkan, “Kayyum sizin iradenize bir darbedir. Şundan devam eden siyasi konjonktürün barışa evirilmesinin önündeki en büyük engeldir. Kürt halkı bu güne kadar tüm zorluklara rağmen dimdik ayaktadır. Bugün hep birlikte kazanımlarımıza sahip çıkma günüdür. Yarın gerçekleştireceğimiz kitlesel basın açıklaması ile Ankara’ya bu usulsüzlüğü, faşizan yaklaşımı ve kayyımı tanımıyoruz, irademize sahip çıkacağız diyeceğiz. Dik durarak ve mücadeleyi büyüterek çocuklarımıza barış dolu günler armağan edelim. Yarın herkesi açıklamamıza katılmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Halkın yoğun ilgisi ile karşılaşan heyet, çalışmalarını ilçeye bağlı mahallelerde ev ev gezerek devam ettiriyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir