‘AKP’nin mantığına karşı direneceğiz’

Amed’de eğitim emekçileri, tek bir arkadaşları dahi açıkta kalmayana kadar başlattıkları eylemi sürdüreceklerinin mesajını verirken, AKP iktidarına karşı boyun eğmeyeceklerini belirtti.

AKP/Saray’ın çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile açığa alınan eğitim emekçilerinin Eğitim-Sen Amed 1’nolu şubesinde başlattıkları oturma eylemi devam ediyor. Açığa alınan eğitim emekçilerinden, Eğitim-sen 1’nolu şube sekreteri Mehmet Nuri Yılmaz, Eğitim-sen 1’nolu şube eğitim sekreteri Fadime Gülçiçek ve Eğitim-sen yönetim kurulu üyesi Cemal Acim, başlattıkları oturma eyleme ilişkin ANF ajansına konuştu.

YILMAZ: AKP’NİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEDİĞİMİZ İÇİN BU DURUMU YAŞIYORUZ

amed-egitim-sen-1

Eğitim-Sen 1’nolu şube sekreteri Mehmet Nuri Yılmaz: AKP kurulduğu zamanki perspektifinden çok çok uzaktadır. Kurulduğu perspektifine baktığımız zaman geliştirilmiş bir demokrasi iddiasıyla yola çıkarken, bugün geliştirilmiş olağanüstü bir hal durumu ile bütün topluma hüküm sürmeye çalışıyor. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki durumu AKP kendi fırsatına dönüştürmeye çalışıyor. Burada Eğitim-sen ve KESK’e bir yönelme olduğunu biz çok iyi görebiliyoruz. AKP’nin Eğitim-sen ve KESK’e karşı durumu darbe sürecinden sonra gelişmedi ve emek alanından fırsatını yürütmeye çalışıyor. Ancak AKP’nin inkârcı mantığına ve tutumuna karşı hem sendikalarımız hem de genel kurullarımız direnişe geçmiş durumdadır.

Bu uygulamalar hukuksuz bir şekilde yapılıyor. AKP’nin ‘hukuka da başvursanız sonuç alamazsınız’ algısını bizler direnerek yıkacağız. Şuan Türkiye’nin durumuna baktığımız zaman o kadar farklı kimlikler, kültürler, diller varken şuan herkesin birbirinden nefret ettiği bir süreç yaşanıyor. Bunun siyasal sorumluluğu AKP hükümetine aittir. Bizler soruyoruz Eğitim-sen ne yaptı? Eğitim-sen barıştan yana olduğu için, anadilde eğitimi savunduğu için, AKP hükümetinin önünde diz çökmediği için bu sorunu yaşıyor.

GÜLÇİÇEK: BİR GECE YARISI 10500 ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI

amed-egitim-sen-2

Eğitim-Sen 1’nolu şube eğitim sekreteri Fadime Gülçiçek: Son dönemde AKP resmen bir cadı avına başladı. KESK’e yöneliminden sonra bizlere yönelmeye başladılar, çünkü hiçbir muhalif kesimden ses çıkmasını istemiyorlar. AKP’li olmayan herkese bir yaptırımda bulunuyordu. Bu yüzden 10500 öğretmen arkadaşımızı bir gecede açığa aldılar. Türk Başbakanı Binali Yıldırım’ın daha ilk günkü dediği söz ‘bunları sürgüne göndereceğiz’ olmuştu. Bizler bunların karşında direneceğimizi, isyan edeceğimizi ve bütün demokratik haklarımızı kullanacağımızı söylemiştik. Ve öyle de oldu hemen bizleri açığa aldılar. Biz bu açığa alınmanın karşısında da duracağız. Bugün okullarımıza gideceğiz. Biz biliyoruz ki haklı bir direniş içerisindeyiz ve direnmeye devam edeceğiz.

ACİM: TEK BİR ARKADAŞIMIZ AÇIKTA KALMAYANA KADAR DİRENECEĞİZ

amed-egitim-sen-6

Eğitim-Sen yürütme kurulu üyesi Cemal Acim: Bizler, Eğitim-Sen’li öğretmenler olarak Amed’de güçlü bir örgüte sahibiz. AKP hükümeti bu örgütlü yapımızı parçalamak için, öğretmenlerimiz üzerinden böyle kirli bir oyun oynamaktadır. Bizler burada 14.gününe giren bir oturma eylemi başlattık. Bir tane bile arkadaşımız açıkta kalmayana kadar bizler bu eylemi devam ettireceğiz. Bütün kamuoyuna buradan çağrımız şudur: öğretmenlerinin arkasından olsunlar ve sahip çıksınlar.

Bizler haklı olduğumuzu biliyoruz ve bu bizlere güç katıyor. Bu yüzden kazanacağız. AKP hükümeti bu yüzden bizin gücümüzü bölmek istiyor. Açlıkla terbiye etmeye çalışma mantığını, bizler Eğitim-Sen’li öğretmenler olarak kesinlikle kabul etmeyeceğiz.​ (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir