Artvinliler kararlı: Kazanana kadar buradayız

Bütün engellemelere rağmen Türkiye’nin en büyük çevre davasının görüldüğü Rize Adalet Sarayı önüne gelmeyi başaran yurttaşlar, davayı kazanana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Cengiz Holding’in Artvin Cerattepe’de çevre felaketine yol açacak olan maden arama faaliyetlerine karşı 760 davacı ve 61 avukatın katıldığı duruşma Rize Adalet Sarayında görülmeye başladı. Türkiye’nin en büyük çevre davasına yoğun ilgi gösterilirken, polisin tüm engellemelerine rağmen yüzlerce kişi adalet sarayına gelmeye devam ediyor. Adalet Sarayı önünde bulunan yurttaşlar, ne olursa olsun davanın takipçisi olarak olacaklarını ÇED raporu iptal edilene kadar bekleyişlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

İstanbul’dan davayı takibe geldi

İstanbul’dan davayı takip etmek için Rize’ye gelen hukuk fakültesi öğrencisi Tutku Şen, doğayı sevdiğini ve yeşilin aşığı olduğu belirterek, “Doğanın korunması gerektiğini düşünüyorum. Bu kalabalığın içinde olmaktan çok mutluyum ve umuyorum ki kazanacağız. Mücadeleyi kazanana kadar pes etmek yok” diye konuştu.

Duruşmayı takip etmek için Artvin’den Rize’ye gelen Alim Solmaz benzer durumlarda olan davaların kazanılma süreçlerine dikkat çekerek, “Bu davayı da kazanarak buradan ayrılacağız” dedi. Solmaz, “Vatanımızı, toprağımızı bozmalarına izin vermeyeceğiz. Bu güzel doğayı çocuklarımıza bırakacağız, bizim toprağımızda ne olacağına biz karar veririz. Kazanana kadar buradayız” diye konuştu.

Artvin’de yaşadığını söyleyen Ezgi Yılmaz ise, yaşadığı yerleşim yerinin zaten küçük bir yer olduğunu onu da rahat bırakmayarak bozmaya çalıştıklarını belirtti. Yılmaz, “Burası küçük bir şehir başka gideceğimiz bir yerimiz yok. Olduğumuz yerlere yaşam alanlarımıza sahip çıkmak zorundayız. Gündem çabuk değişiyor ama bizler buna gelmeyeceğiz. Bizler bu işin peşini bırakmazsak kazanırız. Meşru hakkımızı savunacağız. Artvinliler bunu yapabilir. Tüm aramalara rağmen buraya geldik. Uzun yıllardır devam eden bu mücadeleye de sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu alanlar bizim Cengiz gidecek” dedi. (DİHA)

Cerattepe davası izleyici ve gazetecilere kapatıldı

Cerattepe davası için Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir