Askerlerin bıraktığı patlayıcı bir can daha yaktı

Licê’de Temmuz ayında yürütülen operasyona katılan askerlerin arkalarında bıraktığı ve daha önce 3 kardeşin ağır yaralanmasına neden olan patlayıcıdan bulan Mahmut Yıldırım adlı yurttaş da patlama sonucu yanık içinde kaldı.

Diyarbakır’ın Licê ilçesi kırsalında Temmuz ayında “sokağa çıkma yasağı” ile başlatılan askeri operasyonun ardından askerlerin Dibek Mahallesi arazisinde bıraktığı türü belirsiz patlayıcılar operasyonun üzerinden aylar geçmesine rağmen tehlike saçmaya devam ediyor. Daha önce operasyonun hemen sonrasında Rojhat (4) Adem (9) ve Yusuf Özkan (13) isimli kardeşlerin ağır biçimde yaralanmasına ve günlerce yoğun bakımda kalmasına neden olan benzer cismi 21 Ağustos günü bulan Mahmut Yıldırım, cismi kurcalamasıyla bir anda alevler arasında kaldı. Alevlerin sardığı Yıldırım, kendisine yetişen ailesi tarafından alevlerden kurtarıldı. Ağır yaralı olarak kaldırıldığı Lice Devlet Hastanesi’nde yapılan ön müdahaleden sonra Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilerek yanık ünitesinde tedavi altına alınan Yıldırım’ın vücudunda birinci dereceden yanık oluştu. Yanık ünitesinde 23 gün tedavisinden sonra taburcu olan Yıldırım’ın yaraları iyileşmek bir yere her geçen gün yayılıyor ve kendini yeniliyor.

‘Parlak ışıkla alevler içinde kaldım’

Bir dönem öğretmenlik yapan ve şuan esnaflıkla uğraşan 4 çocuk babası Mahmut Yıldırım, bulduğu cismin merakını çektiğini ve kurcalamasıyla bir anda parlak bir ışıkla beraber alevler içerisinde kaldığını söyledi. Yıldırım, neye uğradığını anlamadan çığlık atmasıyla 10 metre ilerisindeki kardeşinin geldiğini ve vücudunu saran ateşi söndürdüğünü söyledi.

Yaralar iyileşmeden yenileniyor

Vücudunun birçok yerinde ciddi yanıkların oluştuğunu, alevlerin yakmadığı yerleri ise ısıdan kaynaklı ciddi hasarlara çıktığını belirten Yıldırım, 5 saniye içerisinde ellerinin kömür gibi kapkara olduğunu ve derisinin kaydığını anlattı. Yaklaşık bir aydır tedavi olmasına rağmen yaralarının kendisini yenilediğini aktaran Yıldırım, yaraların sürekli yenilenmesi nedeniyle operasyon geçirme ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

‘Hareket kabiliyetimi kaybettim’

Yıldırım, doktorların bunun normal yanık olmadığını, hareket kabiliyetinin kısıtlandığını, derisinin inceldiğini ve deri altında su toplayan ellerini kullanamadığını söyleyerek, “Cisim patladığında kardeşlerim yanımda olmasaydı yanarak ölmüştüm. Yanıklardan sonra ağzım küçüldü. Akşam meyve yemek istedim, yiyemedim. Hareket kaybım var, eski halime döner miyim bilmiyorum” diye konuştu.

Karakol cismin parçalarını derhal istemiş

Olaydan sonra Lice İlçe Jandarma Karakolu’nun ailesini aradığını ve cisimden geride kalan parçaları derhal karakola getirmesini istediğini aktaran Yıldırım, kendisini de ifade vermek için çağırdıklarını bildirdi. Yıldırım, operasyonlar yapılmadan önce bölgelerinde böylesi bir cismin görülmediğini vurgulayarak, cismin helikopterden atıldığına köylülerin bir çok defa şahit oldukları ve cismin ormanlarda yangına neden olduğunu söyleyerek, yurttaşları cihazı bulduklarından dikkat etmeleri konusunda uyardı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir