Cerattepe davası için Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu!

Artvin Cerattepe’de, AKP yandaşı patron Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni projesinin iptali için açılan davanın duruşması öncesinde, madene karşı yöre halkıyla dayanışmak için kente gelmeye başlayanlar engelleniyor… Duruşma bugün Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek. Polisin adliye önünde olağanüstü önlemler aldığı gözlendi.

Artvin Cerattepe’de, AKP yandaşı patron Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni projesinin iptali için açılan davanın duruşması öncesinde, madene karşı yöre halkıyla dayanışmak için kente gelmeye başlayanlar engelleniyor… Duruşma bugün Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek. Polisin adliye önünde olağanüstü önlemler aldığı gözlendi.

Rize Emniyet Müdürlüğü ekipleri Rize Adliyesi binasının etrafını, cadde ve sokaklardan geçiş yapılamayacak şekilde bariyerlerle kapattı.

ARTVİN’DEN RİZE’YE GELENLER DURDURULDU

Cerattepe davası için Artvin’den Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu.

YALNIZ MÜDAHİL OLANLAR ADLİYE BAHÇESİNE ALINIYOR

Cerattepe davası için gelenlerden yalnızca müdahil olanlar adliye bahçesine alınıyor. Adliye çevresi polis barikatıyla çevrelenmiş durumda.

Cerrattepe’de madencilik faaliyetlerini yargıya taşıyan Yeşil Artvin Derneği’nin 19 Eylül’deki duruşma için yaptığı çağrının ardından Artvin Valiliği, önceki gece internet sitesinde yayımladığı açıklama ile kentte bir ay boyunca eylem yasağı uygulanacağını duyurdu. Söz konusu kararın OHAL Kanunu’na dayandırıldığı açıklamada,

“Karar doğrultusunda, mevcut huzur ortamının devamı, kamu düzeninin bozulmaması ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart, bildiri ve benzeri türdeki tüm etkinlikler, öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile 19 Eylül-19 Ekim 2016 tarihleri arasında yasaklanmıştır” denildi.

Rize Valiliği’nden yapılan açıklamada da,

“19.09.2016 Pazartesi günü duruşma öncesi, esnası ve sonrasında ilimiz genelinde yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, basın açıklaması v.b. tüm etkinlikler oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesiyle yasaklanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

 

 
One thought on “Cerattepe davası için Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir