Cerattepe davası izleyici ve gazetecilere kapatıldı

Artvin halkının yaklaşık 26 yıldır çevre mücadelesi yürüttüğü Cerattepe’deki maden talanına karşı Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek dava öncesi kent adeta polis ablukasına alındı. Duruşmaya sadece avukatlar ve davacılar girebildi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında karar duruşması Rize İdare Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Dava öncesi, kentin giriş çıkışlarında kontrol noktaları oluşturulurken, kente girmek isteyen yurttaşlar GBT kontrolünden geçiriliyor.

Nereye, davaya mı?

Artvin çıkışı, Rize Fındıklı ilçesi, il girişinde oluşturulan kontrol noktalarında yurttaşlara “Nereye gidiyorsunuz, davaya mı gireceksiniz?” gibi sorular soruluyor. Davayı izlemek için kente gelen birçok kişinin kontrol noktalarında engellendiği öğrenilirken, buna rağmen davayı izlemek isteyen kimi çevreciler kendi imkanları ile duruşmanın yapıldığı adliyeye ulaşabildi.

Adliye ve kent ablukada

Öte yandan davanın başladığı Rize İdare Mahkemesi önü de polis bariyerleri kapatıldı. Kent alınan polisiye tedbirlerle adeta ablukaya alınmış oldu. Tüm engellemelere rağmen Türkiye’nin her tarafından davanın seyrini takip etmek isteyen binlerce çevreci, muhalif ve gençlik örgütlerinden insanlar kente ve duruşmanın yapıldığı adliyeye ulaşmaya çalışıyor.

Sadece avukatlar ve davacılar alındı

Artvin’e giriş çıkışların yasaklandığı dava öncesinde kentte gerginlik sürerken, davanın görüldüğü Rize’de de mahkeme heyeti duruşmayı önce izleyici ve gazetecilere kapattı. Duruşmaya sadece avukatlar ve davacılar girebildi. Ancak yapılan itirazlar üzerine, gazetecilerin bir kısmı salona alınırken, izleyicilerin salona girmesine ise izin verilmedi. (DİHA)

Cerattepe davası için Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu!

 
One thought on “Cerattepe davası izleyici ve gazetecilere kapatıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir