CHP’li Çam: Kayyım darbedir, AYM’ye götüreceğiz

“12 Eylül darbe döneminde bile kayyım atanmadı” diyen İzmir CHP Milletvekili Musa Çam, kayyım atamalarının halkın iradesine karşı yapılmış bir darbe olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi.

İzmir CHP Milletvekili Musa Çam, 24’ü DBP’li 28 belediyeye kayyım atanmasına tepki gösterdi. Geçtiğimiz Ağustos ayında Plan Bütçe Komisyonu ile TBMM’de görüşülen Torba Yasa Kanunu’nda Hakkâri ve Şırnak’ın ilçe, Yüksekova ile Cizre’nin il yapılması, belediyelere kayyım ve mülkiyetlerine el konulmasıyla ilgili maddelerin tartışıldığını hatırlatan Çam, bu maddelerin muhalefet partilerinin itirazları üzerine Torba Yasa’dan çıkarıldığını söyledi. Torba Yasa ile yapılamayanların OHAL yasası ile fırsatçılığa çevrildiğini belirten Çam, “Halkın oyuyla seçilmiş belediye başkanlarının KHK ile görevden alınıp yerlerine kayyım atanması demokrasi ile tarif edilemez” dedi.

’12 Eylül darbesinde bile bu tip kayyım yoktu’

“Bir OHAL yaşıyoruz ama 12 Eylül askeri faşist darbesinin olduğu dönemde bile bu tip görevden almalar ve kayyım atamalar gerçekleşmemişti” diyen Çam, devamla şunları söyledi: “AKP bunu tam bir fırsatçılığa çevirdi. Kendisine biat etmeyen ne kadar muhalif belediye, eğitimci, akademisyen, gazeteci, siyasetçi varsa bunları tasfiye ederek, yok etmeye çalışmaktadır. Kayyımları şiddetle kınıyoruz. Bununla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz. OHAL ile alınan birçok KHK’yi iptal ettirmek için elimizden gelen tüm çaba ve gayreti göstereceğiz.”

‘Kayyımlar halkın iradesine darbedir’

Halkın oyuyla seçilmiş belediye başkanlarının kayyımlar ile görevden alınmasının halkın iradesine karşı yapılmış bir darbe olduğunu belirten Çam, halkın iradesiyle seçilmiş belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla görevden alınmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine vali yardımcısı, kaymakam ya da bir devlet memurun atanmasının doğru olmadığını ifade eden Çam, “Görevden alınan belediye başkanı yerine belediye meclis üyelerinin toplanarak kendi içerisinde geçici olarak bir belediye başkanı seçmeleridir. Ama buna bile fırsat verilmiyor” ifadelerini kullandı.

‘Yargısal mücadelemizi sürdüreceğiz’

Hükümet tarafından verilen yeni kayyım sinyallerini değerlendiren Çam, “O zaman şöyle bir kararname daha çıkartılsınlar. ‘Bundan sonra ne genel ne de yerel seçim yapılmayacaktır. Seçimlere gerek yok artık. Bundan sonra Recep Tayyip Erdoğan ve şürekâsı atamaları yapacaktır’ desinler. Böylece sonuç ortaya çıksın. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. AKP’nin bu anti demokratik hukuksuz davranışına karşı gerekli yargısal mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

‘Halklar belediye başkanlarına sahip çıksın’

KHK ile atanan kayyımlardan sonra bir başkanlık sistemi dayatması olabilir mi?” tartışmalarına da değinen Çam, “Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın şuan fiilen başkanlık sistemini uygulamaya çalışmaktadır. Buradan çıkacak bir başkanlık sistemini asla kabul etmeyeceğiz” dedi. Belediyelere atanan kayyımlarla ilgili Türkiye halklarına çağrıda bulunan Çam, “Özellikle görevden alınan belediye başkanlarına, demokrasiye, seçme ve seçilme hakkına sahip çıkmaları gerekir. Seçme ve seçilme haklarına sahip çıkmazlarsa padişahlık gibi bir yönetim anlayışını da beraberinde getireceklerdir” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir