Ethem Sarısülük davası: Bilirkişi raporuna rağmen Şahbaz’ın tutuklanma talebi yine reddedildi

Gezi şehidi Ethem Sarısülük’ü katleden polis Ahmet Şahbaz’ın yargılanmasına devam edildi. Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada vurulma anı tekrar izlendi, avukatlar üç bilirkişi raporunun paralellik taşıdığını kaydetti. Şahbaz’ın tutuklanması talebi kabul edilmezken, duruşma 28 Kasım’a ertelendi.

Gezi şehidi Ethem Sarısülük’ün katledilmesi ile ilgili polis memuru Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı dava, Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ethem Sarısülük Gezi ayaklanması sürecinde 1 Haziran 2013’te Kızılay Meydanı’nda eylemde polis memuru Ahmet Şahbaz tarafından başından vurarak katledilmişti. Ahmet Şahbaz Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan yargılandı ve 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası aldı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak, dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Ardından davanın “güvenlik” gerekçesiyle Aksaray’da görülmesine karar verildi. Aynı kararla tutuklu olan polis memuru Şahbaz da tahliye edilmişti.

AVUKATLAR: ŞAHBAZ TUTUKLANMALI

Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşma, avukatların ve davayı takip edenlerin mahkeme salonuna alınmasıyla başladı. Şahbaz’ın avukatlarının duruşma salonuna korumalarla gelmesi dikkat çekti. Ethem’in katili Ahmet Şahbaz duruşmaya SEGBİS’le katıldı.

Duruşmayı HDP Milletvekili Müslüm Doğan ve HDP Eş Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk da takip etti.

Sarısülük ailesinin avukatlarından Murat Yılmaz, TÜBİTAK’a gönderilen görüntülerin davanın başından itibaren dile getirdikleri iddiayı doğruladığını belirtti. Yargıtay’ın bozma kararını ve davanın Aksaray’da görülmesine tepki gösteren Av. Yılmaz, “Gerginiz, kızgınız yargıya güvenmiyoruz” dedi. Yılmaz şöyle devam etti: Son bilirkişi raporuna göre sanık müdafilerinin “Şahbaz’ın eline taş gelmesi sonucu hedefinin şaşması” tezi çökmüştür. Ahmet Şahbaz’ın bileğini kırarak havaya ateş eder gibi yapıp topluluğa ateş ettiği bilirkişi raporuyla tespit edilmiştir. Bu duruşmada karar verilmesini ve Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasını talep ediyoruz.”

ÜÇ BİLİRKİŞİ RAPORU BİRBİRİYLE PARALEL

Av. Kazım Bayraktar da mahkemeye sunulan üç ayrı bilirkişi raporunun birbiriyle paralellik taşıdığına dikkat çekti. Bayraktar, “Son görüntü incelemesi bilirkişi raporu da 3. atışta kasıtlı olarak birine isabet ettirmek amacında olduğunun anlaşıldığını söylüyor. Ayrıca psikolojik bir rapor aldık. Sanığın kalkanlarıyla kendini savunan arkadaşları geri çekilirken, Ahmet Şahbaz öfkeyle, göstericileri öldürme kastıyla diğer polislerden ayrılıyor. İlk atışı havaya, ikinci atışı bileğini bükerek flama sopasına denk gelecek şekilde atış yapmıştır. Üçüncü atışı da göstericilerin kafalarına isabet ettirecek şekilde atıyor. Ve üçüncü atış Ethem’e denk geliyor. Sonuç olarak sanığın tutuklu yargılanmasını istiyoruz. Biz iktidarın sahip çıktığı bir sanığın yargılanmasını istiyoruz. İşimiz zor ama inatçıyız, kararlıyız. Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Polis Ahmet Şahbaz’ın avukatları ise beraat talebinde bulundu.

Ethem Sarısülük’ün vurulduğu anın görüntülerinin tekrar izlenmesi sırasında anne Sayfi Sarısülük ve ağabeyleri salon dışına çıktı.

Avukatların Ahmet Şahbaz’ın tutuklanması yönündeki talebi reddedildi, mahkeme heyeti duruşmayı 28 Kasım gününe erteledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir