Okullar öğretmensiz veliler endişeli

Yaklaşık 3 aylık tatilin ardından 18 milyon 43 bin öğrenci ve 900 bin öğretmen için bugün ders zili çalıyor.

Yaklaşık 3 aylık tatilin ardından 18 milyon 43 bin öğrenci ve 900 bin öğretmen için bugün ders zili çalıyor. Bu yıl eğitimde en tartışmalı konu açığa alınan, ihraç edilen öğretmenler. Eğitim öğretim döneminin açılmasının öncesinde, 15 Temmuz darbe girişimin ardından 28 bin 163 öğretmenin bakanlıkla ilişiği kesilirken, 20 binin üzerinde de öğretmen açığa alındı.

İzmir’de okullardaki sorunları Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) İzmir şube başkanı ve veliler ile konuştuk. Açığa almaların eğitimin niteliğinde ciddi sorunlar yaratacağına dikkat çeken veliler, eğitimin giderek bilimden ve laiklikten uzaklaştırılmak istendiğini de vurguladı. Veliler, yaşanan sorunlara karşı öğretmenlerin ve velilerin ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce, 40 bin öğretmenin görevden uzaklaştırılmasının velileri çok tedirgin ettiğini ifade etti. Eğitime yapılan her saldırının geleceğe vurulmuş bir darbe olduğunu söyleyen Yüce, “Görevden alınan öğretmenlerin yanında görevinde olan öğretmenler yarın sıranın kime geleceğini bilmiyor. Yarını belli olmayan öğretmen nasıl ders verecek? Veli her an “Öğretmen görevden alınacak, çocuğum öğretmensiz kalacak” korkusu yaşıyor. Demokrasinin en önemli kurumu eğitimdir. Bu kurum kişilerin istekleri değil demokrasinin kurallarına göre işletilmelidir” dedi.

‘İKTİDAR EĞİTİMİ BİLİMDEN VE LAİKLİKTEN UZAKLAŞTIRIYOR’

İktidarın eğitimi demokratik, bilimsel ve laik değerlerden uzaklaştırdığını ifade eden Yüce, “Demokrasi talebinde bulunan eğitimcileri dün de yok etmeye çalışıyorlardı, bugün de yaptıkları aynı. İktidarın yaptığının demokrasi ile hiç bir ilgisi yok. Yapmak istediği eğitimi daha da bilimden ve laiklikten uzaklaştırmak” dedi. “FETÖ” ile mücadele adı altında eğitimin dinselleştirilmesine, eğitimcilerin görevden alınmalarına karşı duracaklarını ifade eden Yüce, “Biz veliler ve ÖVDER olarak buna izin vermeyeceğiz. Öğretmenlerimizle birlikte çocuklarımızın geleceğini savunacağız. Meydanlarda demokrasi talebinde bulunanlar, darbeye karşı duranlar, iktidarın darbe girişimlerini de engelleyeceklerdir” dedi.

‘OKULLARI ÇOK DAHA BÜYÜK SORUNLAR BEKLİYOR’

Veli Adalet Akar öğretmenlerin açığa alınmasına eleştirerek, “Zaten eksik kadroda eksiklik yaşanıyordu, bir de yetişmiş kadrolar tasfiye ediliyor. Bunun olumlu yansımasının olması düşünülemez. Stajyer diye topladıklarını atayacaklar sanırım. Belki içlerinden çok fedakârca çalışacak iş yapacaklar da çıkacak ama yüzde 80’i öyle olmayacak. Birçok sorunla boğuşan okulları çok daha büyük sorunlar bekliyor” diye konuştu. Akar sadece eğitimde değil her alanda aynı anlayışın ve uygulamanın hakim olduğuna dikkat çekti.

‘ÖĞRETMENLER VE VELİLER BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİ’

Yıllardır aynı sorunları yaşadıklarını anlatan veli Hatice Solak ise “Bu yıl öğretmenlerin açığa alınması daha da kötü bir boyuta getirdi. Şimdi sınıflar boş kalacak, uzunca bir süre dersler işlenemeyecek, sıkıntılı bir süreç olacak bu yıl. İlköğretimde bu yıl sıkıntıları okullar açıldıktan sonra daha net göreceğiz” diye konuştu. 4+4+4 sisteminin uygulanmaya başlandığı dönemden beri sorunların arttığını, o dönem öğretmenler ve velilerin yeteli tepkiyi veremediğini hatırlatan Solak, “O dönem ortak mücadele verseydik bu durma gelinmezdi diye düşünüyorum. Artık örgütlenmek gerek. Öğretmenler ve veliler olarak ortak mücadele edilmeli. Sendikalara da bu konuda çok görev düşüyor. Sendika ayrımı yapılmadan daha yoğun bir birliktelikle mücadele zamanı diye düşünüyorum” dedi. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir