Sarıyıldız: BM’ye Cizre katliamının delillerini sunmaya hazırız

BM İnsan Hakları Oturumunda konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de 79 gün boyunca süren sokağa çıkma yasağı süresince devletin en 24’ü çocuk olmak üzere 257 insanı öldürdüğünü 143 insanı da binaların bodrumlarında yaktığını söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi 33’üncü İnsan Hakları Oturumunda konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, konuşmasına Adorno’nun ‘Auschwitz’ten sonra şiir yazmak barbarlıktır’ sözünü hatırlatarak başladı. 2016 Şubat’ında Derya Koç’un Televizyonlara bağlanıp “Az önce bodrumda bulunan 20-25 yaralının üzerine benzin dökerek yaktılar. Şimdide 1. Ve 2. Katta olan biz 25’e yakın kişiyi yakacaklar” sözleriyle konuşmasına devam eden Sarıyıldız, bir hafta sonra Derya’nın cenazesinin ailesine teslim edildiğini söyledi.

257 insan öldürüldü

Cizre’de 79 gün süren sokağa çıkma yasağında, devlet güçlerinin en az 24’ü çocuk 257 insanı öldürdüğüne dikkat çeken Sarıyıldız, “Mahalleler top atışlarına tutulduğu için aralarında üniversite öğrencisi, sanatçı, siyasetçi ve gazeteci olan 143 insan, üç ayrı bodruma sığındı, yardım çağrısında bulundu. Bodruma sığınanların isimlerini ve adreslerini hükümet ve devlet kurumlarıyla paylaşmamıza rağmen, Türk Hükümeti, dünyanın gözü önünde bu insanları ateşe verdi” diye konuştu.

‘Bize ateş edildi’

20 Ocak’ta ambulansların almadığı yaralıları hastaneye kaldırmak için kendisinin de içinde olduğu kalabalık grubun üzerine askerlerin ateş ettiğini hatırlatan Sarıyıldız şöyle konuştu: “2 kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, olayın vahim olduğunu ve acilen incelenmesi gerektiğini ifade etmişti. Hemen akabinde ortaya çıkan vahşet bodrumlarından sivillerin sağ kurtarılması için tüm dünyaya sesimizi duyurmaya çalıştık ama maalesef insanlık bu katliama seyirci kaldı. Türk devletine diplomatik baskı yapılmış olsaydı şu an o yakılan ve katledilen insanlar aramızda olabilirdi.”

‘İnsanlık suçudur’

Cizre’de yaşananlar basit çatışmalardan kaynaklanan ölümler olmadığına vurgu yapan Sarıyıldız, “Yaşananlar tam bir insanlık suçudur. Bir halkı toptan yakmanın veya yok etmenin açık bir niyeti ve işaretidir.Cizre Ablukasında bir vekil olarak halkımın yanındaydım. Vahşet bodrumlarında benzin dökülerek yakılan ve cesetleri parçalanan insanların çoğunu tanıyorum. Onlar ve halkım adına buradayım. Ölenlerin yanık et kokusunu üzerimde taşıyorum. Hala parçalandıkları için teşhis edilmeyen cesetler var. Oradaydım ve Türkiye tarihinin en kötü vahşetin tanıklığını yaptım” şeklinde konuştu. Birleşmiş Milletler’in Cizre olaylarını inceleme talebine Türk makamları hala yanıt vermediğine dikkat çeken Sarıyıldız şunları söyledi:

“Gerçeklerin üzeri kapatılmak isteniyor. Cizre’de yakılan insanlıktı; bunu hatırlatmak isterim sizlere. Gerçeğin er ya da geç, ortaya çıkma gibi bir huyu vardır ancak sizler bu gerçeğin ortaya çıkmasında aktif bir rol oynamalısınız. Bu hepimizin birincil görevi olmalıdır. Yoksa vicdanı sürekli kanayan insanlık, huzur yüzü göremeyecektir.”

‘Belgeleri sunabilirim’

Sarıyıldız, bodrumlarda yakılan 143 insanla günler süren yazılı ve sesli iletişim kayıtlarının ve yakılan bedenlerin görüntüleri, nehirlere inşaat molozları ile birlikte dökülen parçalanmış insan parçalarının görüntülerinin kendisinde olduğunu ve istendiğinde Konsey’e sunabileceğini sözlerine ekledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir