Silvan’da kayyım protestosu

Silvan’da kayyımlara karşı düzenlenen eylemde konuşan DBP İl Eşbaşkanvekili Abdullah Eflatun, “Bizi tanımayanları biz de tanımayacağız” dedi.

Kayyıma karşı Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde DBP ve HDP ilçe yönetimi ile Silvan Belediyesi çalışanları basın açıklaması düzenledi. DBP binası önünde yapılan basın açıklamasına çok sayıda yurttaş da katıldı. AKP iktidarının muhalif bütün sesleri kısmak ve bastırma politikasıyla Türkiye’yi kaosa götürmekten başka bir şey yapmadığını dile getiren DBP İlçe Yöneticisi Mahmut Ekti, “at izinin it izine karıştığı bir süreç” yaşadıklarını ifade etti.

‘BİZİ TANIMAYANI BİZ DE TANIMAYIZ’

DBP İl Eşbaşkanvekili Abdullah Eflatun ise AKP’nin DBP’li belediyelere el koyarak darbe yaptığını söyleyerek “Hodri meydan. Seçime gidelim kim kazanacak görelim. Silvan halkı bir kez daha iradesine sahip çıkacağına inanıyoruz. Belediye eşbaşkanlarımız görevlerinin başındadır. Çalışmalarını buradan yürütecek. Çalışanlar da buradan halka hizmet edecek. Bizi tanımayanları biz de tanımayacağız. Sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Açıklama, “Silvan bizimdir hep bizim kalacak” sloganı ve kadınların zılgıtlarıyla son buldu.

SUR’DAKİ AÇIKLAMAYA ENGEL

Belediyelere dönük saldırılara ilişkin DBP Sur İlçe binası önünde DBP il eşbaşkan yardımcıları, DBP ilçe yöneticilerinin yanı sıra onlarca yurttaş bir araya geldi. Açıklama öncesi bina polis ablukasına alınırken, OHAL gerekçesi ile kitlenin açıklama yapmasına izin verilmedi. Tüm engellemelere rağmen kısa bir konuşma yapan DBP İl Eşbaşkan Yardımcısı Leyla Ayaz, kayyımlara karşı direneceklerini söyleyerek, “Boyun eğmeyeceğiz ve halkın iradesine sahip çıkacağız. Burada açıklama bile yapmamıza izin vermeyen bu zihniyeti tanımayacağız” dedi. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir