Yılmaz Güney mezarı başında anıldı

Sürgünde yaşamını yitiren devrimci sanatçı Yılmaz Güney, ölümünün 32. yılında Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan mezarı başında anıldı.

Devrimci sanatçı-yönetmen Yılmaz Güney, ölümünün 32. yılında Fransa’da faaliyet yürüten göçmen örgütleri ACTİT, ADHK, ATİK, BİR-KAR, CDK-F, SKB, HDK-Paris, Tutsakların Sesi Platformu ve ODAK’ın çağrısıyla düzenlenen törenle mezarı başında anıldı.

Güney’in Pere-Lachaise Mezarlığı’ndaki mezarı başında yapılan anmada, “Devrimin sanatçısı Yılmaz Güney ölümsüzdür!” pankartı açıldı. Saygı duruşunun ardından kurum temsilcileri konuşmalar yaptı.

Yılmaz Güney’in yaşamı, sanatı ve mücadelesi ile işçi sınıfı, emekçi ve ezilen halkların emperyalizme ve gericiliğe karşı yürüttüğü mücadeleye dikkat çektiği, katkı sunduğu belirtildi.

Konuşmalarda, “Yılmaz Güney’i anmak, yaşadığımız coğrafyadaki ırkçı yükselişe ve Ortadoğu’dan dünyaya yayılan yangına karşı durmak, Kürt ulusunun ayrı devlet kurma hakkı ve ezilen halkaların, etnik ve inanç gruplarının tam hak eşitliğinde ısrar etmektir” denildi.

Etkinlikte, Enternasyonal marşı Kürtçe, Çav Bella marşı ise İtalyanca seslendirildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir