Erdoğan: OHAL en az üç ay uzatılabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in 71. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere gittiği ABD’de Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan OHAL süreciyle ilgili olarak “OHAL, Meclis kararıyla uzatılabilir” dedi. 

BM (Birleşmiş Milletler) genel kurulu için ABD’ye giden Erdoğan, Reuters’a demecinde, gerekmesi halinde OHAL’in uzatılabileceğini belirterek, “Üç aylığına veya daha fazla uzatılabilir. Gülen’in adamları her yere gizlice sızmış. Darbecilerin kimliğini belirlemeye ve onları yakalamaya devam edeceğiz. OHAL’in uzatılması da bu sürece katkı sunacak” dedi.

Suriye’de geçiş döneminde Beşar Esad’ın yerinin olmadığını da belirten Erdoğan, “Neden bazı devletler bu katili destekliyor? Esad herhangi bir geçiş döneminin parçası olamaz. Dünya Esad’ın olmadığı bir çözüm bulmalı. Suriye’nin toprak bütünlüğüne diğer ülkeler de saygı duymalı” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Fethullah Gülen’in bir an önce tutuklanması ve süreç sonunda Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini de söyleyen Erdoğan, “Fethullah Gülen’in faaliyetleri tüm dünyada yasaklanmalı” dedi.

Erdoğan, sığınmacı anlaşmasıyla ilgili olarak da AB’nin üzerine düşeni yapmadığını ve müzakereler sürecinde Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmediğini belirtti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir