Gazeteciler: Herkes özgür olana kadar mücadele edeceğiz

Özgür Gündem’le dayanışmak için Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran, yargılanıyor. Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan gazeteciler ve gazeteci örgütleri, basın özgürlüğünü savunmaya devam edeceklerini belirtti, “Basın özgür olana, herkes özgür olana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Özgür Gündem gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptıkları için haklarında dava açılan Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran, hakim karşısında.

Duruşma öncesinde TGS, TGC ve Basın-İş’in de aralarında olduğu gazeteci örgütleri Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Eyleme, 10 Ekim Dayanışma Derneği, Barış Bloku, Biz Gazeteciyiz, SKM, Kaldıraç, Pazartesi, HDK Kadın Meclisi, Sanat ve Hayat dergisi, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP İstanbul Eş Genel Başkanı Doğan Erbaş, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü’nün de aralarında olduğu çok sayıda kurum ve kişi destek verdi.

Eylemde ilk sözü dayanışma için Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptığı için yargılanan Ayşe Düzkan aldı, demokrasi ve basın özgürlüğünü istedikleri için yargılandıklarını söyledi.

gazeteciler-caglayan-2

Musa Anter’i anan Düzkan, Özgür Gündem gazetesinin yıllardır maruz kaldığı baskıları hatırlattı. Kadri Bağdu’nun da aralarında olduğu çok sayıda dağıtımcısı ve çalışanının öldürüldüğünü söyleyen Düzkan “Bu insanların sesini duyurmak, buna dikkat çekmek için buradayız” dedi.

Düzkan, şunları söyledi: “Barış ve kardeşlik talepleri, bu ülkenin parçasıdır. Kürtler adil barış istiyor. Benim gibi İzmir kütüğüne kayıtlı olan bir Türk için de barış çok önemli ve gerekli. Çünkü barış olmadıkça, 20 yaşında olan çocuklar askere gidip ölmeye devam edecek.”

Ana akım medyanın adeta savaş kışkırtıcılığı yaptığına dikkat çeken Düzkan, bunun uluslararası yasalarda suç olduğunu söyledi, “İnanıyorum ki, savaş tacirleri bir gün yargılanacak ve hak ettikleri cezayı alacaklar” şeklinde konuştu.

gazeteciler-caglayan-1

IFJ ve EFJ adına konuşan Barry White, sadece Düzkan ve Duran’ın değil, asıl olarak basın özgürlüğünün yargılandığı belirtti, “Gazeteciliğin görevi doğruyu söylemek adaleti savunmaktır, iktidara rağmen” dedi.

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, gazetecilerin OHAL mağduru olmaya devam ettiğini kaydetti, “Özgürlükler genişletilirse bu baskı sona erecektir” diye belirtti.

Bu toprakların gazetecilerin, sanatçıların, aydınların yargılandığı çok sayıda traji komik davalar gördüğünü belirten DİSK/ Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, “Dayanışmanın suç olmadığını göstermek, basın özgürlüğünü savunmak için buradayız. Demokrasi ve halkın haber hakkını savunmak için buradayız” şeklinde konuştu.

GÜÇ: TÜM GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK

TGS Genel Başkanı Uğur Güç, gazetecilerin her türlü olayı haberleştirip, yazabileceğini belirtti, dünyanın hiç bir yerinde bu nedenlerden dolayı tutuklanmadıklarını söyledi. Güç, şöyle devam etti: “Yaptıkları, ‘suç’ olsa bile tutuklanmadan yargılanmaları gerekir. Gazeteciler iktidarların baskısı altında olmamalı. Tüm gazetecilere özgürlük.”

‘BU HALKIN GAZETECİLERİ NAMLUNUN UCUNDA DA OLSA GERÇEKLERİ ULAŞTIRIR’

gazeteciler-caglayan-4

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise şunları belirtti: “İktidar iki şeyden korkuyorsa, sonu gelmiş demektir; birincisi türküler, ikincisi ise gerçekler. Siyasi iktidar bugün gerçeklerden korkuyor. Bu nedenle gerçekleri baskı altına almaya çalışıyor, halka ulaşmasını engellemek için de gazetecileri baskı altına alıyor. Ama biz biliyoruz ki bu halkın gazetecileri, namlunun ucunda da olsalar, hapiste de olsalar gerçekleri halka ulaştıracaklar.”

Gazetecilerin artık, kendi haberlerini yaptığını söyleyen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bunun Türkiye’deki demokrasinin yerlerde sürüklenmesinin resmi olduğunu söyledi. Tanrıkulu, “Özgür Gündem, kimsenin görmediği haberleri yapıyordu” diyerek, dün sosyal medyada bir kadın gerillaya yapılan insanlık dışı işkencelerin görüntülerinin yer aldığını hatırlattı. Bu görüntüleri bugün hiçbir basında görmediğini söyleyen Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: “Dün benim izlediğim görüntüler insanlığa karşı işlenmiş suçtu ve savaş suçuydu. Onu yapanlar insanlığa karşı suç işlediler, savaş suçu işlediler. Bunu yapanları yargılamazsan, savaş suçuna ortak olduğunu bilmelisin.”

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ: BASIN ÖZGÜR OLANA, HERKES ÖZGÜR OLANA KADAR’

gazeteciler-caglayan-3

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Özgür Gündem’in bu ülkenin ifade özgürlüğünün turnusol kağıdı olduğunu söyledi, yıllarca yaşanan baskı, hukuksuzluk ve katliamlara dikkat çekti.

Özgür Gündem’in yaşadıklarının Türkiye’nin demokrasi tarihi olduğunu belirten Keresteciğlu, bugün de “ileri demokrasi” de aynı şeylerin yaşandığını söyledi. Kerestecioğlu, “Hiç birimiz boyun eğmeyeceğiz, basın özgür olana kadar, hepimiz özgür olana kadar…” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir