Öğretmenleri emniyet atayacak!

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bu yıl ücretli öğretmen olarak görev almak için başvuruda bulunanların listesinin emniyete sunulduğu ve emniyetçe yapılacak olan ayıklamanın ardından göreve başlayacak olan öğretmenlerin belirleneceği öğrenildi.

Hükümetin bir yandan “darbe ile mücadele” adı altında muhalif eğitim emekçilerine dönük başlattığı “cadı avı” ile görevden almalara tepkiler büyürken, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bu yıl görev alacak olacak ücretli eğitim emekçileriyle ilgili skandal niteliğinde bir fişleme olayı yaşandı. Son dönemde eğitim emekçilerine dönük baskılardan dolayı isminin verilmesini istemeyen güvenilir bir kaynağın verdiği ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de teyit ettiği bilgiye göre; ücretli öğretmenlik için başvurulanların listesi kaymakamlık onayına sunulmadan önce İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne sunuldu.

Başvurucular emniyette ayıklanacak!

100’e yakın kişinin ücretli öğretmenlik için başvuruda bulunduğu öğrenilirken, iddiaya göre emniyete gönderilen listenin emniyetin elindeki “fişleme listesi” ile karşılaştırılmasının ardından liste ayıklanacak ve ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından oluşturulan liste güncellenecek. Emniyetin bu şekilde öğretmenleri belirlemesinin ardından listeden adı silinmeyen öğretmenler göreve başlayabilecek. 9 Eylül’de son bulan başvuruların bu yöntemle belirlenmesinin ardından en geç önümüzdeki hafta başında yeni ücretli öğretmenler belirlenen okullarında göreve başlayacak.

Milli eğitim müdürlüğü skandalı kabul etti

Skandal niteliğindeki bu olayı Kulp Eğitim Sen Temsilciliği’nden yetkililerin konuyu görüşmek için gittikleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki görüşmede de yetkililer tarafından kabul edildi. Müdürlüğün bir odasında gerçekleşen ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Pehlivanoğullari ile Şube Müdürleri Cihat Yıldırım ve Fatih Kaya’nın da hazır bulunduğu görüşmede Kaya, bu uygulamanın yapıldığını ve başvuranların listesinin emniyete gönderildiğini kabul etti.
Kaya, bunun sadece bu yıl ile sınırlı olmadığını ve geçmiş dönemde de başvurulan bir yöntem olduğu yönündeki itirafları ise ilçede ücretli öğretmenlik başvurusundaki hak gaspı ve fişleme tartışmalarına da yeni bir boyut kazandırdı.

Listeye son halini müdürlük değil, emniyet veriyor

Söz konusu listenin halen emniyette olduğu öğrenilirken, önümüzdeki birkaç gün içerisinde emniyetin listeye “son halini” vereceği de öğrenildi.

‘Fişleme ve ayıklama iç içe’

Güvenlik nedeniyle isim vermeyen eğitim emekçileri Kulp Eğitim Sen Temsilciliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bariz şekilde insanların topyekun şekilde aileleriyle beraber emniyetçe fişlendiğinin ve bu fişleme üzerine ayıklama yapılacağının göstergesidir. Bunun hukuki olarak da vicdanı olarak da kabul edilir bir tarafı yok. Dönem dönem ilçe milli eğitimin öğretmenleri fişleme amaçlı emniyete bilgi verdiği bize de geliyordu. Yine kimi zaman emniyette kendi istihbarı bilgilerini ilçe milli eğitim müdürlüğü ile paylaştığına tanık olduk. Ancak yetkililer tarafından da kabul edilen bu skandal, ilçedeki fişleme ve ayıklama mekanizmasının ne seviyeye geldiğini gösteriyor” denildi.

‘Ortada hak arayacak bir hukuk yok’

Ortaya çıkan bu durumla ilgili olarak hukuki yollara başvurup vurulmayacağına ilişkin soruları da yanıtlayan eğitim emekçileri, “Bunu için hukuki bir süreç başlatmayı düşünmüyoruz, çünkü ortada başvurulacak bir merci, güvenilecek bir hukuk yok” yanıtını verdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir