‘Silahsız Kuvvetler’de de reorganizasyon tam hız!

‘Silahlı kuvvetler’de (polis-asker-MİT) gerçekleştirilen Saray reorganizasyonu, ‘Silahsız Kuvvetler’de de (idari-medya-yargı-eğitim) son hızıyla sürüyor. KHK ile tasfiye edilen öğretmenlerle birlikte darbe kılıfı adı altında yeni öğretim yılında, ‘vatan, milli irade, ümmet, şehitlik’ gibi vurguların öne çıkarıldığı 15 Temmuz etkinlikleri eğitimin içeriğinin nasıl şekilleneceğini gözler önüne serdi.

2016-2017 eğitim öğretim yılında yaklaşık 18 milyon 43 bin 15 öğrenci “Vatan, milli irade, ümmet, şehitlik” gibi vurguların öne çıkarıldığı 15 Temmuz etkinlikleri eşliğinde dersbaşı yaptı. Akademisyen Adnan Gümüş, öğrenciler “Çağdaş ve bilimsel okullara değil sanki tarikat okuluna başlamış gibi” dedi.

egitim-darbe

Tüm yurtta okullar “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinliklerinin yer aldığı açılışlarla yeni eğitim yılına merhaba dedi. Bazı okullarda öğrencilere tahta silahlar verilerek ‘Demokrasi Nöbeti’ tutturuldu. Derslere giren öğrencilere 15 Temmuz’da yaşananları fotoğraflarıyla anlatan bir broşür dağıtıldı. Ayrıca yüzlerce ölümün ve yaralanmanın yaşandığı o geceye ait görüntüler belgesel olarak izletildi.

Antalya’da Gülgün- Nihat Ömür Ortaokulu’nun da açılışında öğrencilere 15 Temmuz’da yaşamını yitirenler için Fatiha okutuldu. İstanbul’da bulunan Avcılar Anadolu Lisesinde de 15 Temmuz’da yaşamını yitirenler için “Üç Kulhuvallah Bir Elham” okutuldu. Okul müdürü Ali Ateş’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanın talimat gönderdiğini söyleyerek, “Dua okunması gerekiyor” dediği iddia edildi.

‘MEDRESE Mİ OKUL MU?’

Evrensel’e değerlendirme yapan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prf. Dr. Adnan Gümüş, iktidarın eğitimde örtülü bir ajanda işlettiğini ifade etti. Gümüş, ilk olarak lise ders kitapları müfredatının tarihi, kültürel ve dini hassasiyetlere göre yeniden yapılandırılmasına değinerek şöyle konuştu: “Tarihi, kültürel, milli hassasiyetler dediğimizde kişilik gelişimini, hak, hukuk, akıl ile bilimi esas alırız. Biz dini hassasiyetleri  esas alırsak kadın ve erkeğin eşit olmadığı bir adalet sistemi mi kuracağız. Kültürü olduğu gibi kabul ederek değil, eleştirel bir süzgeçten geçirerek insanlığı ve dünyayı ileriye taşıma rolümüz var. Okulların temel görevi de bunun üzerine oturuyor.”

15 Temmuz anma programları kapsamında imam hatip okullarında okutulacak Kuran hatimleri duasına da  vurgu yapan Gümüş, “15 Temmuz şehitleri anma programlarında teokratik bir ilkeyi esas alarak ve özellikle sünni yorumla yorumlayarak herşeyin başında dini birinci ilke yapıyor. Bunu da nereye kodluyor? İmam Hatip okulu öğrencileri 23 Eylül tarihinde 40 dakika süreyle 15 Temmuz Şehitleri için okunan Kuran Hatiplerinin duasını okuyacak. Daha sonra da bunun duaları yapılacak. Bunu tüm yıla yayıyor. Yani okullar medrese, manastır mı olacak yoksa okul mu olacak” diye sordu.

AKLI REDDEDİYOR

Programlarda vurgusu yapılan “milli irade” ifadesinin de tam olarak açılımının yapılmadığını ekleyen Gümüş, “Niye tanımlanmıyor. Osmanlı’da ‘milli irade’ dediğinizde Müslüman milleti ve din grupları anlaşılıyor. Yani Hristiyan milleti, Yahudi milleti anlaşılıyor. Bunu açmadığı zaman ona yüklediği anlam bambaşka bir hale geliyor bunu nerede tamamlıyor? Hikmet diyor. Hikmet ne? Sırların anlamına ulaşmak. ‘Buna akıl yoluyla değil, ancak hikmet yoluyla ulaşırsınız. hikmete de ancak Kuran’la, zikirler yaparak hatta rüya yoluyla ulaşırsın’ diyor. Bunu nereye yüklüyor. Felsefenin temel esası yapıyor. Felsefeyle de yetinmiyor, okul öncesinde de verilen Değerleri Eğitimi dersine yüklüyor” dedi.  Okullardaki 15 Temmuz etkinliklerine de vurgu yapan Gümüş, “Bugün 5 yaşındaki çocuk ilkokula başladı. Buna biz şehitliği, tankları, topları nasıl anlatacağız. Gerçeklikten kopacak. Her yaş düzeyine uygun bir gerçeklik algısı var. Bu görüntüler çocuğu hayattan koparıyor. İnsani ilişkilerden koparıyor. Bu tamamiyle ideolojik propaganda amacıyla yapılmış. Çocuğun ahlaki, bilimsel gelişimini gözetmeyen ideolojik bir yaklaşımdır” dedi. (Kaynak: Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir