Haksız yere açığa alınan öğretmeni ikinci kez açığa aldılar

Yaklaşık 10 ay önce asılsız suçlamalarla açığa alınan Eğitim Sen üyesi 12 yıllık Sosyal Bilgiler Öğretmeni Lokman Akılçağı, bir kez daha açığa alındı. Akılçağı, yaşadığı bu durumu trajikomik olarak yorumladı.

AKP’nin 15 Temmuz darbe girişimin ardından başlattığı cadı avından en çok nasibini alanlar Kürt öğretmenlerin daha önce de başlayan soruşturma terörüne ve açığa alınmalara maruz kaldıkları ortaya çıktı. AKP’nin meselesinin darbe olmadığı, Eğitim Sen üyesi Bitlisli öğretmen Lokman Akılçağı’nın açığa alınma hikâyesinden anlaşılıyor.

12 yıllık Sosyal Bilgiler Öğretmeni olan Lokman Akılçağı, muhalif kimliklerinden dolayı daha önce eşiyle birlikte “örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla gözaltına alınıp, 4 ay boyunca cezaevinde tutuklu kaldı. Eşi ise ‘adli kontrol’ şartı ile serbest bırakıldı.

Hakkındaki bu suçlamanın yapılan yargılama sonucu düşmesi üzerine Akılçağı cezaevinden tahliye olup, görevine geri döndü. Fakat görev yaptıkları okul idaresi, hem kendisini hem de eşini Kastamonu’ya sürgün etti.

Şikâyet edilince açığa alındı

Sürgün edildikleri okulda eşiyle birlikte görevlerine devam eden Akılçağı, 29 Aralık 2015 tarihinde 10 Ekim katliamını protesto etmek için bir günlük iş bıraktığı gerekçesiyle kimi AKP’li öğretmenler tarafından şikâyeti üzerine okul yönetimi tarafından açığa alındı. Ocak ayında açığa alınan Akılçağı, yaklaşık 10 aydır işsiz.

Zaten açığa alınmış iken ikinci kez açığa alındı

Haksız nedenle zaten açığa alınan Akılçağı, darbe girişimi sonrası AKP tarafından eğitimcilere dönük başlatılan cadı avında yeniden açığa alındı. Akılçağı, açığa alındığına dair tebligat kendisine ulaştığında şaşırıp kaldı.

Yaşadığı bu durumu “trajikomik” olarak değerlendiren Akılçağı, darbe girişiminden sonra başlatılan cadı avının temelinde AKP’nin Kürt ve emek hareketi düşmanlığının yattığını belirti. Akılçağı, AKP’nin toplum üzerinde ciddi bir algı yönetimi yarattığını ifade etti.

‘Alternatifsiz değiliz…’

Akılçağı, AKP’nin çıkardığı KHK’lerle hedef haline getirilmelerine rağmen Kürt öğretmenlerin alternatifsiz olmadığının da altını çizdi. Akılçağı, Kürt halkının önemli oranda kurumlarını yarattığını, kendilerinin de eğitimciler olarak hem mücadelelerini hem de alternatif toplumcu eğitim anlayışlarını oturtmak için çabalarını sürdüreceklerini söyledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir