Kayyımlar toplantıya silahla girdi

İlçe belediyelerine atanan kayyumlar, Van Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı’na polis eşliğinde katılmak istedi.

Gerginliğin ardından oturum iptal edildi. Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Bozbay, kayyumların girişimine sert tepki göstererek, bunu kabullenmeyeceklerini belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin aylık meclis toplantısına Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerine atanan kayyumların toplantısına polis eşliğinde katılmaları nedeniyle meclis başkanvekili tarafından ara verildi.

Belediyenin hizmet binasındaki toplantı öncesi, İçişleri Bakanlığı tarafından Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerine atanan kayyumlar da toplantıya katılmak istedi. Belediye hizmet binası kapısında bekleyen güvenlikçileri silahlarla tehdit eden polis, güvenlik görevlisine, “Benim deli raporum var, seninle dışarıda oynayacağım, sana sıkarım” gibi tehditlerde bulundu. Ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan polisler, toplantı öncesi meclis toplantı salonunda arama yaptı. Polislerin tutumuna tepki gösteren meclis üyeleri ile polisler arasında tartışma yaşandı.

BOZBAY: KABULLENMEYECEĞİZ!

Polislerin meclis toplantısından çıkmasının ardından meclis toplantı salonuna geçen meclis üyeleri daha sonra oturuma katıldı. Meclis oturumunu açan Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Cahit Bozbay, yaşanan duruma sert tepki gösterdi. Bozbay, şunları söyledi: “Meclis oturumunu açmak üzere meclise geldiğimizde meclis kapısında uzun namlu silahlarla polisler bekliyordu. Bütün arkadaşlarımız silahların gölgesinde aranarak ve zor koşullarda içeri girebildi. Bu uygulamayı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Halkımızın iradesi olan ve halkımızı temsil eden bu meclisimize uzun namlulu silahlar ile girilmesi kabul edilir bir durum değildir. Meclisin iç tüzüğü açıktır yasada, hukukta ve kanunda meclisler tüzeldir. Bu şekilde meclisimize uzun namlulu silahlar ile girilmesini ve kapıda silahlar ile nöbet tutulmasını kabul edemeyiz ve bu şekilde çalıştıramaz hale getirmelerini kabul etmeyeceğiz.”

“Zaten bu şekilde meclisimizin çalışması da mümkün de değil” diyen Bozbay, “Bu şartlarda ve koşullarda meclisimiz çalışamaz. Bundan dolayı Cuma gününe kadar meclis toplantılarına ara veriyoruz. Burası halkın belediyesidir” dedi. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir