Tüm Bel-Sen’den belediyelere kayyum atanmasına tepki

Tüm Bel-Sen Diyarbakır’da yaptığı basın açıklamasıyla DBP’li belediyelere kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen basın toplantısına KESK MYK Üyesi Gülistan Atasoy, Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Eral’ın yanı sıra çok sayıda sendika üyesi katıldı.

Toplantıda konuşan Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Eral, AKP’nin darbeyi fırsata çevirdiğini belirterek, “Halka ait olması gereken belediyeler halkın elinden alınarak tek partinin kurumu haline dönüştürülerek devletin birer dairesi haline getirilmek istenmektedir” dedi.

Belediyelerin halkın iradesinden koparılmak istendiğini belirten Eral, “Kayyum atamaları kentsel dönüşüm ve kamulaştırma uygulamalarıyla görüldüğü gibi yalnızca bölge belediyeleriyle sınırlı kalmayacaktır. Kayyumlara tanınan sınırsız yetkilere bakıldığında emekçilerin sendikal hak ve özgürlüklerinin yanı sıra çalışma ve yaşama güvencesinin de ciddi boyutta tehdit edildiği görülmektedir” diye konuştu.

Eral, “Sendikamızın yüzde 90’ın üzerinde örgütlü olduğu belediyelerde başlatılan bu antidemokratik ve hukuk dışı müdahaleyle bir taşla iki kuş vurulmak istenmektedir. Demokrasinin en temel birimi olması gereken belediyeleri halktan koparıp tekçi anlayışla devletleştirirken diğer yandan da belediye emekçilerini hakkını aramayan, emeğinin karşılığını sorgulamayan ücretli köleye dönüştürmektedir” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir