Adıyaman E Tipi’nde Kürtçe konuşmak yasak!

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bir tutsak ile avukatının Kürtçe yapmak istediği görüşme gardiyanlarca engellendi. Bu sırada dilekçeyle idareye yapılan başvuru sonucu engel ortadan kalktı.

AKP’nin ülke genelinde ilan ettiği OHAL ardından, cezaevlerinde 12 Eylül darbe dönemine aratmayan uygulamalar arttı. Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü olan Hüseyin Yalçın Çalışkan’ın avukatıyla Kürtçe konuşması engellendi. Çalışkan, Kürtçe konuşmak için cezaevi idaresine dilekçeyle yaptığı başvurunun kabul edilmesi ardından Kürtçe konuşmasına izin verildi. 8 Eylül günü cezaevindeki görüş sırasında yaşananlarla ile ilgili konuşan Avukat Özkan Avcı, cezaevinde 4 metrekarelik avukat görüş odasında güvenlik kamerası olmasına rağmen, görüş boyunca odanın kapısını açık tutan 2 gardiyanın başlarında bekleyerek, müvekkiliyle yaptığı konuşmayı dinlediğini söyledi. Avcı, müvekkili Çalışkan ile Kürtçe konuşmaya başlaması üzerine gardiyanların, “Cezaevinde Kürtçe konuşamazsınız” dediğini aktardı.

Kürtçe konuşmak için dilekçeyle başvuru şartı

Gardiyanların yasağın gerekçesi olarak, “Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik”in 41. Maddesinde yer alan “Cezaevi ziyareti esnasında görüşmelerinin Türkçe yapılması esastır” ifadesini içeren maddeyi gösterdiğini aktaran Avcı, “Gardiyanlar bize eğer Türkçe bilmiyorsak, Türkçe bilmediğinize Kürtçe konuşmak istediğinize dair dilekçeyle idareye başvurmamızı istedi. Aksi durumda Kürtçe konuşmamız izin vermeyeceklerini söyledi. Gardiyanlar dilekçeyi yazmamız için bize kalem ve kâğıt getirdi. Müvekkilim kendisini Türkçe olarak ifade edemediği Kürtçe konuşmak istediğini dair dilekçe hazırlayarak idareye başvurdu. Dilekçeye cevap gelene kadar Kürtçe konuşmamız engellendi. İdarenin izin vermesi üzerine müvekkilim ile Kürtçe konuştuk” diye kaydetti.

’80’li yıllara aşan uygulamalarla karşı karşıyayız’

Askerin darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL ile birlikte cezaevlerinde baskıların ve hak ihlallerinin had safhaya ulaştığını ifade eden Avcı, “Cezaevlerinde durum her geçen gün daha vahim bir hal alıyor. Şu anda cezaevlerinde 80’li 90’lı yılları aratmayan uygulamalarla karşı karşıyayız. Bunlara karşı başvurabileceğimiz etkin ve sonuç alıcı başvuru mekanizması yok” dedi. Türkiye’de yaşayan yaklaşık 20 milyon Kürt’ün konuştuğu dilin halen yasaklı olması bu ülke için “utanç” vesikası olduğunu ifade eden Avcı, “Hükümet yetkililerinin ‘Asimilasyon yok. Kürtçe konuşmak serbest’ şeklindeki açıklamaları, bu uygulamayla havada kalıyor. Dilleri ve kültürlerini savundukları için haksız bir şekilde cezaevine konulan Kürtler, kendi dillerini konuştuğu için cezaevlerinde de mağdur ediliyor. Bu uygulamaya bir an önce son verilmeli” çağrısında bulundu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir