Ahmet Altan serbest, Mehmet Altan tutuklandı

Dün Adliyeye sevkedilen gazeteci-yazar Ahmet Altan serbest bırakılırken kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ise tutuklandı.

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında 10 Eylül’de gözaltına alınan iki kardeş Gazeteci-yazar Ahmet Altan ve Prof. Dr. Mehmet Altan Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılarından Can Tuncay’a ifade veren Altan kardeşler “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi Gazeteci-Yazar Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasına karar verirken kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan’ın ise tutuklanmasına karar verdi.

Altan kardeşlerin savcılık ifadesi ve Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ndeki sorgusu sırasıda adliyede avukatlar Ergin Cinmen ve Veysel Ok ile CHP Parti Meclisi üyesi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan vardı. Adliye dışında da Altan ailesi ile arkadaşları bekledi.
One thought on “Ahmet Altan serbest, Mehmet Altan tutuklandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir