Basın-İş Genel Başkanı Eren: Basın özgürlüğü için buradayız

Özgür Gündem gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı için hakkında dava açılan Basın İş Başkanı Faruk Eren, bugün hakim karşısına çıkıyor. Eren, mücadele ve dayanışma mesajı verdi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı için hakkında dava açılan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde hakim karşısına çıkıyor. Gazetenin tutuklu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın ise duruşmaya getirilmesi bekleniyor.

Duruşma öncesi Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın-İş’in de aralarında olduğu gazeteci meslek örgütleri adliye önünde açıklama yaptı. Eyleme, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Cumartesi Anneleri’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi destek verdi. Burada ilk olarak konuşan Eren, barış içinde yaşamak için demokratik bir ülkeyi savundukları için dayanışma gösterdiklerini belirterek, mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

‘Gazeteciler bırakılıncaya kadar dayanışacağız’

Adliye sezonunun açılması ile birlikte adliyelerde olduklarını ifade eden TGS Genel Başkanı Uğur Güç de, “Barış isteyen gazetecilerin davası devam ediyor. Dayanışmaya devam edeceğiz” diyerek tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

‘Dün, bugün ve yarında dayanışma içinde olacağız’

DİSK Başkanı Kani Beko da, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma içinde oldukları için bugün adliye önünde olduklarını ifade ederek, “Basın ve ifade özgürlüğü anayasa teminatı altında olmasına rağmen bugün buraya geldik. Bugün biz buraya geliyorsak bu anayasanın ihlali anlamına gelir. Dün dayanışma içindeydi, bugün de dayanışıyoruz ve yarında dayanışacağız” diye konuştu.

‘Bizi yalnız bırakmayan basının yanındayız’

Özgür basının kendilerini her alanda yalnız bırakmadığını vurgulayan Cumartesi Annesi Hanife Yıldız ise, “Özgür basın her alanda sesimizi yükseltmeye çalışıyor. Bizler de onların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından, gazeteciler, adliye binasına girdi. (DİHA)

 
One thought on “Basın-İş Genel Başkanı Eren: Basın özgürlüğü için buradayız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir