Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren Davası 25 Ekime ertelendi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma kampanyasına katıldığı için yargılanan Basın-İş Genel Başkanı Faruk Erenin davası 25 Ekime ertelendi.

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’in, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” katıldığı için “Örgüt propagandası yapmak” ve “Suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava 25 Ekim’e ertelendi.

Duruşmaya gazetenin tutuklu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya getirilmezken, duruşmayı Faruk Eren’e, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Başkan’ı Uğur Güç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan’ı Turgay Olcayto, Gazetemiz Evrensel’in  Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Gazeteci Fehim Işık, Gıda iş Genel sekreter Levent Gökçek, Cam Keramik iş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu,  TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak,Cumartesi anneleri ve İnsan hakları savunucuları, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy takip etti.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşma, Eren’in savunması ile devam etti.

Eren, savunmasında kendisine yöneltilen suçlamalara dair, “Türkiye gazetecilik açısından sefil durumdayız.80’lerden bu yana gazetecilik yapıyorum. Yüzü aşkın gazeteci şu anda cezaevinde. Özgür Gündem gazetesi ardarda açılan davalar ardından dayanışmaya gittik. Abdi İpekçi, Ferhat Tepe, Hrant Dink bu ülkede gazeteci oldukları içi öldürüldü. Ama en çok acı çeken gazete Özgür Gündem’dir. Duvarları katledilen çalışanlarının resimleri ile dolu. Önemli bir gazete Türkiye için. Onun için dayanışmaya gittim Özgür Gümdem’e, bu günde dayanışma içerisindeyim. Biz gazetecilik faaliyeti yürütüyoruz” diye konuştu.

Eren’in ardından savunma yapan müdafi avukatlar ise müvekkillerinin beraatini talep etti.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 25 Ekim gününe erteledi. (Evrensel)

Basın-İş Genel Başkanı Eren: Basın özgürlüğü için buradayız

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir