Katliam dönemi Suruç Emniyet Müdürü duruşmaya gelmedi

Suruç katliamı sonrasında hakkında dava açılan tek devlet yetkilisi olan dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkındaki davanın ilk duruşması görüldü. Avukatlar davanın “Görevi ihmal” suçuyla sınırlı olmaması gerektiğini belirti, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde gönderilmesini istedi.

Suruç’ta 33 devrimcinin öldürüldüğü katliam sonrasında “Görevi kötüye kullanma ve ihmal” suçlamasıyla dava açılan dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkındaki davanın ilk duruşması görüldü.

Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları da katıldı. Yapalıal bugünkü duruşmaya da katılmadı.

Yapalıal hakkındaki davanın ilk duruşması 22 Eylül’de görülecekti. Ancak, katliam sonrasında Yapalıal’ın atandığı Muğla’ya gönderilen talimatla ifadesi alınmıştı. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi, ifade işlemlerini avukatlardan habersiz biçimde belirtilenden bir gün önce gerçekleştirmişti.

‘DOSYA AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NDE GÖNDERİLMELİ’

Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar söz alarak, yargılamanın görevsiz bir mahkemede devam etmesi nedeniyle itiraz etti. Katliam sonrasında başlatılan soruşturmanın genişletilmesi gerektiğine işaret eden Uçar, Yapalıal’ın tek fail olmadığını, devlet yetkilileri arasında farklı sorumlular da olduğunu belirtti. Uçar, Yapalıal hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan değil, “kasten insan öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçundan yargılanması gerektiğini kaydetti. Katliamın insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu belirten Uçar, davanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerektiğini, bunun için mahkemenin görevsizlik kararı vererek, dosyayı göndermesi gerektiğini ifade etti.

Avukatların talebin duruşmanın görülmesi için öncelikli olduğunu belirtmesi üzerine mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Ancak, aranın ardından avukatların talebini reddederek duruşmaya devam etti.

AİLELER ADALET İSTEDİKLERİNİ BELİRTTİ

Duruşmada katliamda oğlu Uğur Özkan’ı kaybeden baba Mehmet Özkan da söz aldı. Katliam sorumlularından şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini kaydeden Özkan, sadece oğlunu kaybettiği için değil, Suruç’tan sonra Türkiye’de benzer katliamlar da yaşandığını ve hepsiyle mağdur olduklarını belirterek adalet istediklerini ifade etti.

Avukat Uçar, duruşmanın devamında Yapalıal’ın ifadesinin hukuksuz biçimde alındığını hatırlattı. Bu hukuksuzluğu gidermek için Yapalıal’ın bir sonraki duruşmada Suruç’ta, hakim ve avukatların soru sorabilmesi için mahkemeye getirilmesi gerektiğini belirtti.

Mahkeme heyeti avukatların bu talebini de reddederek, duruşmayı 28 Kasım gününe erteledi.

‘YAPALIAL’I KORUMA TUTUMU DEVAM EDİYOR’

Duruşma sonrasında ETHA’ya konuşan Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar, duruşmadaki tutumun bombalı saldırı olacağından haberi olmasına rağmen herhangi bir önlem almadığı ortaya çıkan Yapalıal’ın korunması anlamına geldiğini belirtti. Mahkemeye katılan hakimin geçici olarak atandığını belirten Uçar, “Hukuksuzluk devam ediyor. Yapalıal’ı koruma tutumu devam ediyor. Şekilsel bir yargılamaydı, taleplerimizi ifade ettik, tutanaklara geçirdik. Adalet için duruşmanın takipçisi olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir