Vicdani reddini açıklayan gençler: Reddet, diren, askere gitme

İzmir’de devletin askeri olmayı reddeden bir grup genç, vicdani reddini açıkladı. “Reddet, diren, hayır de, askere gitme” diyen gençler, “Zafere selam, direnişe devam” mesajı verdi.

Zorunlu askerliği kabul etmeyen ve devletin askeri olmayı reddeden bir grup genç, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube binasında düzenlenen basın toplantısıyla vicdani reddini açıkladı. Toplantıya, dernek yöneticilerinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Gençlerden İsmet Sepli, devletin uğruna katliamlar yaptığı, insanları sömürdüğü, taptığı ve kutsallaştırdığı ne varsa bunların hepsini temelden reddettiğini söyledi. Kendine dayatılan bu yaşamı yaşamayacağını ve dayatılan sisteme boyun eğmeyeceğini vurgulayan Sepli, sömürgeci ve baskıcı devletin zor aygıtı olan ordusunun emrine girmeyeceğini belirtti.

‘Reddet, diren, hayır de, askere gitme’

OHAL adı altında Kürdistan coğrafyasında yüzyıllardır süren işgali şiddetlendirip şehirleri haritadan silerek, katliamlar yapılmaya başladığını kaydeden Sepli, “Bu işgal elbet bir gün son bulacak. Kürt halkı bu işgali sonunda boşa çıkaracak. Darbeye karşı mücadele adı altında bütün toplumu 12 Eylül’e rahmet okutacak bir şekilde baskı altına aldınız. Bütün bunlara karşı asla karşınızda diz çökmeyeceğiz. İrademizi hiçbir zaman teslim alamayacaksınız. Reddet, diren, hayır de, askere gitme” dedi.

‘Askere gitme kardeş kanı dökme’

Gençlerden Barış Kaygın ise, devleti tanımadığını vurgulayarak, “Ne kadar iğrenç bir sistemde yaşadığım aşikardır. Kısacası devletinizi tanımıyorum. Tanıtmak için elinizden geleni de uyduruk yasalarınızla yapacağınıza eminim. Tıpkı kardeşim Zager Kaygın’ı zindanlarınızda mahkum ettiğiniz gibi. Devlet için ölmeyi ve öldürmeyi ret ettiğimi bildiririm. Askere gitme kardeş kanı dökme. Zafere selam, direnişe devam” dedi.

‘Boyun eğmeyi ret ediyorum’

Başka bir genç Berke Doruk Özden de, yaratılan savaşların hiçbirini tanımadığını vurgulayarak, “Bir komünist olarak, yarattığınız savaşların hiçbirini tanımıyorum. İnandığım tek savaş sınıf savaşıdır. Bu sistemde sizin safınızda değil işçinin, devrimcinin tarafında olacağım. Tarafınızda olmayı, askere gitmeyi, boyun eğmeyi ret ediyorum” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir