AGİF: Kaybedenler kaybedecek

Devletin tüm saldırılarına rağmen Cumartesi Anneleri’nin kayıpların akıbetini sormaktan vazgeçmediğini kaydeden AGİF, Cumartesi Anneleri’nin mücadele kararlılığıyla gerçekleştireceği eylemlere katılım çağrısı yaptı.

Avrupa Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Cumartesi Anneleri eyleminin 600. haftasına ilişkin açıklama yaptı.

Gözaltında kaybetme, faili meçhul cinayetler ve işkencede katletme uygulamalarının en yoğun olduğu yılların 1990’lı yıllar olduğu hatırlatılan açıklamada, Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995 tarihinde polis tarafından kaçırılarak gözaltında kaybedildiğine işaret edildi.

AGİF, “Hasan Ocak’ın yoldaşları ve ailesinin kamuoyu yaratan etkili mücadelesi sonucunda 17 Mayıs 1995’de Hasan Ocak’ın cansız bedenine ulaşmaları, Türk devletini suçüstü yakalamış ve önemli oranda teşhir etmişti. Hasan Ocak Kampanyası, gözaltında kayıplara karşı örgütlü mücadelenin, Cumartesi Anneleri’nin ortaya çıkmasının da fitili olmuştur. Hasan Ocak’ın bulunmasının ardından, devletin kaybetme saldırısına karşı 27 Mayıs 1995’te İstanbul Galatasaray Lisesi önünde başlatılan ve her Cumartesi ‘Failler belli, kayıplar nerede?’ şiarıyla yapılan oturma eylemi, bu hafta 600. kez yapılacaktır” dedi.

AGİF, devletin aylarca süren yoğun saldırıları sonucunda Cumartesi Anneleri eylemlerine 1999 yılında bir süre ara verildiğini söyledi ve ekledi: “Gözaltında kaybedilen binlerce insanın akıbeti ortaya çıkarılmadığı için, 2009 yılında tekrar oturma eylemlerine başladılar ve her Cumartesi kararlıca eylemlerini sürdürmektedirler. 600 haftadır ‘Kayıplarımız nerede?” diye sormakta, faillerin yargılanmasını istemekte ve Gezi’den Roboski’ye, Davutpaşa’dan Soma’ya, Şengal’den Kobanê’ye, Suruç’tan Ankara‘ya yapılan katliamların hesabını sormaktadırlar.”

‘ÇAĞDAŞ AYDIN’IN BAYRAĞINI TAŞIYACAĞIZ’

20 Temmuz Suruç katliamını da hatırlatan AGİF, Suruç şehidi Çağdaş Aydın’ın her hafta kararlı bir şekilde Cumartesi Anneleri eylemine katıldığını vurguladı. AGİF, şu ifadeleri kullandı: “Mücadele azmini ‘Kaybedenler kaybedecek’ diye haykıran Aydın’ın ve evlatlarının akıbetinin peşinde bir ömrünü veren analarımızın eylemi önünde saygı ile eğiliyor, 600. Haftada 24 Eylül Cumartesi günü tüm halkımızı ve üyelerimizi bulunduğu alanlardaki eylemlere güç vermeye çağırıyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir