AKP hızını alamadı emekli öğretmeni de açığa aldı

Van’ın Erdîş ilçesinde emekli öğretmen Maksut Yıldız, Cizre’de okulların boşaltılmasını protesto etmek için yapılan 29 Aralık grevine katıldığı gerekçesiyle KHK kapsamında açığa alındı.

OHAL kapsamında çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile binlerce eğitim emekçisini görevden alan AKP, hızını alamayıp 20 Haziran 2016’da emekliye ayrılan öğretmen Maksut Yıldız’ı, Cizre’de okulların boşaltılmasını protesto etmek için yapılan 29 Aralık grevine katıldığı gerekçesiyle açığa alındı. Karar kendisine bildirilen emekli öğretmen Yıldız şaşkınlık yaratan duruma, “Ben artık devlet memuru değilim, devletle hiç bir alakam yok. Ve aynı zamanda görevim de yok, beni hangi görevden ve hangi mantıkla uzaklaştırıyorlar anlam veremiyorum” dedi.

Fiilen devlet memuru değil

“Emekliyim, olmayan görevimden hangi yasaya dayandırılarak uzaklaştırıldım bilmiyorum” diyen Yıldız, “Ben fiilen çalışan bir devlet memuru değilim. Kararın hangi yasaya dayandırıldığını bilmiyorum” dedi. Kendisine tebliğ edilen genelgede, “Devletin yapmış olduğu bir operasyonu akamete uğratmak, eğitim ve öğretimi engelleyici tavır tutmaktan dolayı görevden uzaklaştırmak” ibaresinin yer aldığını belirten Yıldız, ” Cizre’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere gönderdiği, ‘İli terk edin’ ifadesi içeren mesajlardan sonra öğretmenler okulları terk etmişti. Bizlerde sendikamızın aldığı karar neticesinde orada eğitimin aksamamasından duyduğumuz rahatsızlığı, alınan bu kararı protesto etmek için 29 Aralık’ta basın açıklaması gerçekleştirdik ve derslere girmedik. Bunun üzerine böyle bir karar alınmış” bilgisini verdi.

‘Eğitimi biz mi aksattık devlet mi?’

Kendilerinin eğitimi akıtamadıklarını, aksine aksatan bir anlayışa karşı mücadele ettiklerini ifade eden Yıldız, “Aslında burada yargılanması gereken, görevden uzaklaştırmaları gereken kişiler, Cizre’de öğretmenleri okullardan çekerek eğitimi aksatanlardır. Bizler oradaki öğrencilerin eğitimden koparılmasına karşı tepki göstermek amacı ile sendika olarak en demokratik hakkımız kullandık. Şu an neden ve nasıl görevden uzaklaştırıldık, uzaklaştırmamız hangi yasaya dayandırılıyor, anlamış değiliz. Bu konuda muhatap da bulamıyoruz. Çeşitli yazışmalar ve dilekçelerle bu soruların cevabını almaya çalışıyoruz” diye belirtti.

‘Eğitimi aksatanlar eğitimcileri açığa alanlardır’

Hukuksuzluğa karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti: “Bizler zaten Cizre’de öğrencilerin eğitim haklarının elinden alınmasına karşı tepki gösterdik. Ve bu tepkimiz bahane edilerek görevden alındık. Bugün binlerce öğretmen açığa alındı, gidin bakın bütün okullar boş. Öğrencilere eğitim verecek olan öğretmenler yok. Bu öğretmenleri öğrencilerinden uzaklaştırmak öğrencilerinin eğitim hakkını elinden almak değil midir? Eğitimi engelleyen bir tavır değil midir? Bunu ben buradan yetkililere soruyorum. Ve yetkililerden cevap bekliyorum.” (İdris YILMAZ – DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir