Cerablus’taki işgale karşı enternasyonal çağrı

Farklı ülkelerden devrimci parti ve örgütler, Rojava ve Kuzey Suriye topraklarına yönelik işgale karşı dayanışma çağrısı yaptı: “Cerablus işgali Rojava devrimi ve Kuzey Suriye’deki demokratik federal sisteme karşı açık bir saldırıdır. Farklı ülkelerin ve kıtaların devrimcileri olarak Rojava’ya ve Suriye’ye yapılan bu saldırıları kınıyoruz. Rojava halklarının özgürlük mücadelesiyle dayanışmamızı yükseltelim ve bu işgal sonlandırılana kadar pratik mücadelemizi sürdürelim.”

Farklı ülkelerden devrimci parti ve örgütler Rojava ve Kuzey Suriye topraklarına yönelik saldırıları kınadı, Cerablus işgaline karşı mücadele ve dayanışma çağrısı yaptı.

“Cerablus işgali sonlandırılmalıdır. Rojava devrimini savunalım” başlıklı açıklamaya Bolşevik Partizan, CPI/ML (Hindistan), CPSA/ML (Güney Afrika), CPT (Togo), Komünist İnşa (Almanya), KSRD (Ukrayna), MLKP, MMLPL (Fas), MLPD ve Rebell (Almanya), PPDS (Tunus) ROL (ABD), SJ (Peru) ve TKP/ML imza attı.

AKP/Saray iktidarının 24 Ağustos’tan itibarın savaş uçakları, tanklar ve binlerce çetecinin katılımıyla Suriye topraklarını işgal harekatı başlattığı hatırlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Terör örgütü DAİŞ’i sınırdan temizleme bahanesini öne sürerek, Cerablus şehri işgal edilmiştir. Bu askeri işgal, DAİŞ’in ve Amerika Birleşik Devletlerinin onayı ve uzlaşması ile gerçekleşmiştir. Türk ordusu herhangi bir savaş vermeden Cerablus’u işgal etmiştir. Şehir teslim edildikten sonra DAİŞ çeteleri ÖSO üniformaları giyinerek veya El Rab’a yada Türkiye’ye geri çekilmişlerdir. Türkiye Cerablus’un işgali ile Kürt kantonları Efrin ve Kobane’nin birleşmesini engellemeyi hedefliyor. Aynı zamanda Türkiye’den DAİŞ’e ve diğer İslamcı çetelere uzanan destek malzemelerinin yolunu açık tutmaya çalışıyor.”

Türk ordusu ve ÖSO çetelerinin özgürleştirilen Minbic’e karşı savaş hazırlıkları içinde olduğunu vurgulayan enternasyonal açıklamada, “YPG ve SDF’nin konumlandığı noktalara saldırıyorlar” denildi.

Cerablus işgali Rojava devrimi ve Kuzey Suriye’deki demokratik federal sisteme karşı açık bir saldırı olarak gördüklerini belirten devrimci parti ve örgütler, şu çağrıyı yaptı: “AKP rejminin bu işgali aynı zamanda halkların özgür ve demokratik bir yaşam isteğine de bir saldırıdır. Farklı ülkelerin ve kıtaların devrimcileri olarak Rojava’ya ve Suriye’ye yapılan bu saldırıları kınıyoruz ve Cerablus işgalinin derhal sonlandırılmasını talep ediyoruz. Rojava halklarının özgürlük mücadelesiyle dayanışmamızı yükseltelim ve bu işgal sonlandırılana kadar pratik mücadelemizi sürdürelim.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir