Cumartesi Anneleri’nin 600’üncü haftasına katılım çağrısı

İHD İstanbul ve Ankara şubeleri, Cumartesi Anneleri’nin yarın yapacağı 600’üncü oturma eylemine katılım çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, Cumartesi Anneleri’nin kayıplarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle yarın yapacağı 600’üncü oturma eylemine yaptığı yazılı açıklamayla çağrıda bulundu.

600-hafta-afislerAçıklamada,

“Devletin, gözaltında kaybetme politikasıyla yönetildiği günlerde güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları ‘Kayıplarımızı istiyoruz!’ diyerek 27 Mayıs 1995 tarihinde barışçıl bir direniş başlattılar” denildi.

Kayıp yakınlarının her Cumartesi günü saat 12.00’da İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray’da yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak, hakikat ve adalet talep eden seslerini yükselttiklerinin ifade edildiği açıklamada, “Türkiye’nin en uzun erimli protestosuna, sivil itaatsizlik eylemine dönüşen Cumartesi buluşmaları 24 Eylül tarihinde 600. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri 600 haftadır kayıplarını arıyor, 600 haftadır adalet arıyor, 600 haftadır, ‘Aslında kaybedilmek istenen, insanlığımızdır’ diyerek insanlık onurunu sahipleniyor olacaklar. Yarın insanlık onurunu hedef alan zorla kaybetme suçuna karşı ses çıkarmaya, Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini desteklemeye çağırıyoruz” sözleri ile eyleme katılım çağrısında bulundu.

Herkes alanlara çıkmalı

İHD Ankara Şubesi de “Bu Cumartesi Her yerdeyiz” sloganıyla Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önüne davet etti.

600’ncü haftada herkesi alanlara çağıran İHD Şubesi yaptığı açıklamada,

“Devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan yakınlarından haber almaya çalışan aileler ve insan hakları savunucuları 27 Mayıs 1996 tarihinden bu yana, Türkiye’nin en uzun süreli sivil itaatsizlik eylemine can verdi” hatırlatmasını yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“24 Eylül Cumartesi günü, Cumartesi Anneleri, Galatasaray Lisesi önünde 600. kez oturacaklar. 600. haftaya insan hakları savunucuları olarak dünyanın her yerinden ses veriyoruz. Ankara’da, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde buluşuyoruz. Tüm duyarlı insanları, Galatasaray’la eş zamanlı olarak insanlık onurunu hedef alan zorla kaybetme suçuna karşı ses çıkarmaya; Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini desteklemeye çağırıyoruz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir