Eğitimcilerin eylemine polis engeli

Eğitim Sen Mardin Şubesi, açığa alınan üyelerinin göreve iadeleri için yapmak istediği oturma eylemine polis izin vermedi.

Eğitim Sen Mardin Şubesi, Karar Hükmünde Kararnameler ile yönetici ve üyelerinin ihraç edilmesini protesto etmek amacıyla Karayolları Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen binası önünde bir araya gelen kamu emekçileri, “İhraçlara açığa almalara tutuklamalara karşı ya hep beraber ya hiçbirimiz” pankartı eşliğinde Karayolları Parkı’na yürüdü. Açıklamaya Eğitim Sen üyelerinin yanı sıra HDP Mardîn Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP İl Eşbaşkanı Ali Aslan, Artuklu Belediye Eşbaşkanı Sevinç Bozan, Ömerli Belediyesi Eşbaşkanı İpek Güneş ve kurum temsilcileri katıldı.

Eğitim Sen Mardîn Şube Başkanı Hamdullah Yıldırım, hak gaspları son bulana kadar kararlılıkla mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizerek, “Sultan fermanları gibi KHK yayınlayanlar, hakkı, hukuku yok sayanlar, on binlerce eğitim emekçisini sudan sebeplerle okullarından koparanlar, yüz binlerce öğrencisi öğretmensiz bırakanlar, üniversiteleri ve bilimi tırpandan geçirenler duyun sesimizi. Baskılara hukuksuzluklara hak gasplarına inat yine alanlardayız. Geride bir arkadaşımızı dahi bırakmadan çocuklarımıza, öğrencilerimize, mesleğimize kavuşana kadar da burada olacağız” dedi.

Milletvekili Yıldırım ise, “AKP 14-15 yıllık iktidar tarihinden bugüne kadar maalesef demokrasi arenasında şu an Türkiye halklarına bir faşizm yaşatıyor. Bir diktatörlük yaşatıyor. Bu halk asla ve asla özgürlüğünden ve onurundan vazgeçmeyecektir. Bu onursuzluğu asla ve asla kabul etmeyecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Karayolları Parkı’nda oturma eylemi yapmak isteyen eğitim emekçilerine polisler izin vermedi. Eğitim emekçileri, Karayolları Parkı yerine KESK binasında oturma eylemine devam etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir