ESP 3. Olağan Kongresi 25 Eylül’de toplanacak

ESP, 3. Olağan Kongresi’ni “Örgütlenelim, birleşelim, faşizmi yenelim” şiarıyla 25 Eylül’de toplayacak. Ankara’da yapılacak kongrenin yeni süreci örgütlemek ve birleşik mücadele hattını büyütmek bakımından önemli olduğunu vurgulayan ESP Genel Başkan Vekili Otlu, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik isteyen tüm işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri, LGBTİ’leri, kongrelerine davet etti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) 3. Olağan Kongresi, “Örgütlenelim, birleşelim, faşizmi yenelim” şiarıyla, 25 Eylül Pazar günü Ankara’da Yeni Sahne Tiyatro Salonu’nda toplanacak.

ESP Genel Başkan Vekili Çiçek Otlu, önemli siyasi gelişmelerin yaşandığı dönemde gerçekleştirilecek kongrenin gündem ve hedeflerine ilişkin ETHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle 7 Haziran seçimlerinden bu yana yaşanan sürece dikkat çeken Otlu, halkın iradesini yok sayan AKP/Saray iktidarının savaş politikalarına dikkat çekti. Son olarak, halkın iradesiyle seçilen belediyelerin kayyum atanarak gasp edildiğini, belediye başkanlarının tutuklandığını hatırlattı.

Otlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Halk iradesini tanımayan, demokratik siyaset alanını daraltan, politik özgürlük sorununda da basın açıklamasından tutun, en küçük demokratik hakkın yasaklandığı bir dönemden geçiyoruz. AKP iktidarı, 15 Temmuz darbe girişimini de kendi çıkarına kullanarak, ezilen halklara, kadınlara, işçi ve emekçilere yönelik baskı ve işkenceyi arttırdı. Sokakta terör uyguluyor adeta.”

AKP’nin savaş politikalarının başlangıcı olan Suruç katliamının ardından çok sayıda bombalı saldırı gerçekleştirildiğini hatırlatan Otlu, “Diyarbakır, ardından Suruç, Ankara, Antep derken çok sayıda katliamın yaşandığı bir dönemde, her gün 4 kadının öldürüldüğü ama Özgecan’ın katledilmesinin ardından kadın isyanının da büyüdüğü, yasaklanmasına rağmen 8 Mart’ları özgürleştiren kadın iradesiyle yürüdüğümüz bir süreçteyiz” dedi.

‘PARTİ YÖNETİCİLERİNE AĞIR HAPİS CEZALARI VERİLDİ’

Otlu, baskı ve faşist saldırıların yaşandığı bir dönemde, Ortadoğu’da Rojava devriminin önemli bir umut oluşturduğuna işaret etti. Otlu, “Yanıbaşımızda Rojava devriminin yarattığı bir güç var. Bu gücü de arkamıza alarak yürüdüğümüz bir dönemdeyiz. Yani, sadece AKP faşizminin kendini yeniden yapılandırdığı değil, emek ve demokrasi güçlerinin de kendini sokakta, demokratik siyaset alanında var etmeye çalıştığı bir süreçten geçiyoruz” şeklinde konuştu.

Son dönemde ESP’nin ağır bedeller ödediğini ifade eden Otlu, kamuoyunda “Gaye davası” olarak bilinen davada, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy’un da aralarında olduğu çok sayıda parti yöneticisine onlarca yıla varan ağır hapis cezaları verildiğini hatırlattı. Otlu, çok sayıda yönetici ve üyelerine de siyaset yasağı getirildiğini hatırlattı.

‘KONGRE, BİRLEŞİK MÜCADELE HATTI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM’

Otlu, darbe girişiminin ardından OHAL ilan eden AKP/Saray iktidarının, çıkardığı kararnamelerle muhalif güçlere sokağı yasakladığını, kadınları eve hapsetmek istediğini, binlerce emekçi memuru açığa aldığını, sendikal örgütlenme hakkını gasp ettiğini anımsattı. Otlu, şöyle devam etti; “Yani, her yerin OHAL uygulamalarıyla kuşatılmaya çalışıldığı bir dönemde 3. Olağan Kongre’mizi gerçekleştirmemizin önemli bir yanı var. Tarihsel bir süreçten geçiyoruz. Kongremiz de faşizme karşı mücadelemizde önemli bir yerde duruyor. Emek ve demokrasi güçlerine, hangi mücadele hattından yürüneceğini göstereceğine inanıyoruz. Bu nedenle kongremiz, birleşik mücadele için bir hattın örülmesi bakımından önemli bir adım olacak.”

Kongrenin, Ulucanlar ve 10 Ekim Ankara katliamlarının yıl dönümlerinin öncesine denk geldiğini hatırlatan Otlu, partilerinin en önemli görevlerinden birinin barış ve demokrasi talebini yükseltmek olduğunu söyledi.

‘AKP FAŞİZMİNE KARŞI DİRENİŞİ BATI’DA BÜYÜTMEMİZ GEREK’

AKP/Saray iktidarının politik özgürlükleri gasp eden uygulamalarına karşı “Özgürlük Kampanyası” başlatmayı tartıştıklarını kaydeden Otlu, “Bunun için de emek ve demokrasi güçlerinin özgürlük cephesinde yan yana gelmesini istiyoruz. Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği var. Partimiz, Güç Birliği’nin sokakta olması için üzerine düşen görevi yerine getirmek, bileşenlerinin daha fazla çoğalması, daha fazla hareket için üzerine düşen görevi yapıyor” şeklinde konuştu.

Yeni dönemde, önlerine koyacakları hedeflerden birinin de Ortadoğu’da bir konferans örgütlemek olduğunu bildiren Otlu, “Türkiye ve Kürdistan devriminin birleşik hattının örülmesi için projelerimiz var. Bunları kongrede resmi olarak karar altına almaya çalışacağız” diye belirtti.

OHAL döneminde birleşik mücadelenin önemli olduğunu vurgulayan Otlu, “Eğer ezilen halklar, kadınlar, işçiler, emekçiler, LGBTİ’ler olarak bu süreçte AKP faşizmini yenmek istiyorsak, Kürdistan’da olduğu gibi direnişi Batı’da da büyütmemiz gerekiyor. Şiarımızda belirttiğimiz gibi ‘Birleşelim, örgütlenelim, faşizmi yenelim’ diyoruz. Hemen arkasında da, aslında ana şiarlarımızdan biri olan ‘özgürlük ve sosyalizm kazanacak’ şiarıyla kongremizden, daha güçlü bir iradeyle çıkarak, yeni dönemi örgütleyeceğiz” dedi.

ESP Genel Başkan Vekili Otlu, 3. Olağan Kongre’nin, 25 Eylül Pazar günü Ankara Yeni Sahne Tiyatro Salonu’nda gerçekleştireceklerini hatırlattı ve ekledi; “Kongremize tüm işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri, LGBTİ’leri, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik isteyen herkesi bekliyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir