‘Hitler dönemi devleti Türkiye’de inşa ediliyor’

Akademisyenlere dönük yapılan açığa almalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Hitler dönemi devletinin Türkiye’de inşa edildiğini kaydetti.

OHAL kapsamında çıkarılan kararnameyle, biri vakıf üniversitesi olmak üzere 93 üniversiteden toplam 2 bin 346 akademisyenin işine son verildi. Uzaklaştırılanlardan 44’üde Barış İçin Akademisyenler bildirisini imzalayan ve bu gerekçeyle ihraç edilen akademisyenler oldu. Bu akademisyenlerden biri de Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu.

Daha önce Dilovası ve Kandıra ilçelerinde gerçekleştirilen ve annelerin sütünde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış sınır değerlerin üzerinde ağır metal saptanan bir araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştığı gerekçesi ile iktidar ve üniversite yönetimi tarafından hedefe koyulan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, AKP iktidarınca uygulanan OHAL kapsamındaki KHK’ler ile bir kez daha hedef haline getirilerek, Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edildi.

AKP iktidarının Temmuz darbe girişimini bahane edip KHK’ler kapsamında “cadı avına” dönüştürdüğü kamudaki tavsiyelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, devlet organlarının yeniden kurulduğunu söyledi. Hamzaoğlu, üniversitelerdeki açığa almaların da bu sürecin en önemli ayaklarından biri olduğunu kaydetti.

‘Başbakanı açığa alan heyet bu süreci bahane ediyor’

Üniversitelerde açığa almaların Barış İçin Akademisyenler bildirisini imzalayan akademisyenlerden başladığını söyleyen Hamzaoğlu, “2015 yılında Başbakanı açığa alan heyet şimdi bu süreci bahane ederek bakanlar kurulu imzaları ile beraber devletin organlarını yeniden kuruluyorlar. Buna üniversitelerde dâhil ediliyor” şeklinde konuştu.

‘Mağdur değil tarafız’

Mağdur değil taraf olduklarını söyleyen Hamzaoğlu, “Biz laik eğitim için tarafız, biz parasız eğitim için tarafız, biz bağımsız üniversite için tarafız, en önemlisi biz canlardan hayatlardan tarafız. Barıştan yana tarafız. Dolayısıyla burada bir mağduriyet söz konusu değildir. Seküler bir hayattan yanadır tavrımız. Bilimsel bilgi üretiminden yanadır taraflılığımız” dedi.

“Kamu bizim olduğumuz her yerdir’

Türkiye topraklarında kardeşçe yaşamak için mücadelelerine aralıksız şekilde devam edeceklerini kaydeden Hamzaoğlu, “KHK’leri imzalayanlar, üzerlerinde Fettullah Gülen efendilerinin salya ve sümükleri olan insanlardır. Biz onlara bu dünyayı bu şekilde bırakacak değiliz. Bu memleket bizim memleketimiz bu topraklar bizim topraklarımızdır. Kamu dedikleri şeyde onlara ait değildir. Kamu biziz. Kamu bizim olduğumuz her yerdir” şeklinde ifadelerde bulundu.

‘Hitler dönemi devleti Türkiye’de inşa ediliyor’

Hitler dönemi devletinin Türkiye’de inşa edildiği tespitinde bulunan Hamzaoğlu, Hitler dönemi Almanya’sının tüm kurumlarda yansıtılmaya çalışıldığını söyledi. Hamzaoğlu, “1933 Almanya’sı ne ise 2016 Türkiye’si de aynıdır. Bunu diğer kurumlara yansıtmaya çalışıyorlar. Yani Hitle dönemi devleti 2016 yılında Türkiye’de inşa edilmeye çalışılıyor. Bunun başka hiçbir adı yok. Tüm kesimler bunu böyle tanımlamalı. Siyasi özneler mücadelelerini buna göre örgütlesinler, tavırlarını buna göre alsınlar” dedi.

Son olarak Hitler Almanya’sı ile 2016 Türkiye’sinin benzerliğine ilişkin de konuşan Hamzaoğlu, “Faşizmin benzerliği olur mu?” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir