Kayıp yakını Eren’den çağrı: 600. hafta davetimiz herkese

Cumartesi Anneleri eyleminin 600. haftasına dönük çalışmalar sürerken, kayıp yakınları da tüm kamuoyuna eyleme destek verme ve katılım çağrısı yapıyor.

Bu hafta 600. düzenlenecek olan Cumartesi Anneleri eylemine yönelik kayıp yakınlarının tüm kamuoyuna eyleme katılım çağrısı sürüyor.

Gözaltında kaybedilenlerin akıbetini sormak için 1995 yılında başlatılan Cumartesi Anneleri eyleminin yarın 600. haftası. İnsan hakları savunucuları 600. hafta da daha çok insana ulaşabilmek adına afiş ve sticker çalışmalarıyla duyuru yaptı.

Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, 600. haftaya ilişkin yürüttükleri kampanya ile duygularını paylaştı. “Benim için 1. hafta ne ise 600. hafta da aynı heyecanı duyuyorum” diyen Eren, ilk oturma eyleminde dillendirdikleri taleplerinin 600. hafta da devam ettiğini kaydetti.

Afiş ve sticker çalışmaları ile daha çok insana ulaşmaya çalıştıklarını vurgulayan Eren, “Aslında bu çalışmaları yapmadan, bu konuda duyarlı olan insanların davet beklemeden eyleme katılması gerekir. Bu benim için daha makbuldür” dedi.

Eren, Türkiye’nin en uzun eylemi haline gelen Cumartesi Anneleri eylemiyle, umudunu koruduğunu söyledi. Eren, “Umut olmadan yaşanmaz” dedi ve ekledi: “Ama ben abimi kaybedeli 36 yıl oldu. 36 yıl sonra benim O’na ulaşabilme umudum artık kalmadı. Talebimiz sadece bu değil elbette. Annem henüz sağ, O’nun tek istediği ölmeden önce oğlunun mezarını bulabilmek. ‘Karanfil koyabileceğim bir mezar arıyorum’ diyor annem 46 yıldır. Elbette, böyle bir umut çok az da olsa var. Çünkü umut olmadan yapamazsınız, yaşayamazsınız.”

Kayıp yakınlarının tek taleplerinin kaybedilenlerin bulunması olmadığının altını çizen Eren, taleplerini şu şekilde sıraladı: “Kaybedenlerin yargılanması, hesap vermesi, kaybetmenin bir insanlık suçu olduğunun duyurulması. Başka gözaltında kayıplar olmasın, başka anneler ağlamasın gibi bir çok talebimiz var. Bu taleplerle birlikte oturmaya tabi ki devam edeceğiz.”

Eren, tüm kamuoyuna Cumartesi Anneleri eylemine destek verme çağrısı yaptı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir