KOMAW: Cumartesi anneleri/insanları ile dayanışma eylemlerine güçlü katılalım

Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu, 24 Eylül Cumartesi günü yapılacak olan Cumartesi Anneleri/insanları ile dayanışma eylemlerine katılım çağrısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu (KOMAW) 12 Eylül faşist askeri darbe sürecinin ürünü olan gözaltında kaybetme ve yargısız infaz politikalarının 90’lı yıllarda Türkiye ve Kürdistan’da yaygınlaşarak şehirlerin karanlıklar şehrine dönüştürüldüğünü vurgulayan KOMAW şunları belirtti:

“İnsanlar ya sokak ortasında kontralar tarafından infaz edilmiş ya da ailelerinin gözü önünde evinden alınarak gözaltında kaybettirilmiştir. Türk devletinin bu insanlık dışı uygulamalarında gözaltına alınan insanların varlıkları inkar edilmiştir.

Varlıkları inkar edilen ailelerin yakınları ve insan hakları savunucuları 27 Mayıs 1995 tarihinde ‘Kayıplarımızı İstiyoruz’ diyerek, başlatmış oldukları direniş mücadelesi en uzun soluklu mücadeleye dönüşmüş ve sembolleşmiştir… Plaza Del Mayo’dan Galatasaraya ulaşan annelerin çığlıkları aslında tüm insanlığa ‘gözaltında kaybedilen insanlık onurundur’ diye haykırmaktadır. Bu haykırış insanlık onuru için her koşulda inatla direnen Hakikat ve Adalet arayışçısı Cumartesi Anneleri/insanları oturma eylemi 600. haftası olması dolayısıyla, şehit ve kayıp aileleri olarak hiç korkmadan evlatlarını arayan, yakınlarını soran Galatasaray meydanındaki Cumartesi annelerinin yanındayız ve mücadelelerini beyaz tülbentlerimizle haykırarak destekliyoruz.

‘Failler belli, kayıplar nerede?’ şiarıyla 24 Eylül Cumartesi günü yapılacak olan Cumartesi Anneleri/insanları ile dayanışma eylemlerinin yapılacağı tüm meydanlarlarda Cumartesi anneleri/insanları ile ellerimizde bir karanfille katılım sağlayarak, Cumartesi anneleriyle bir ses bir yürek olalım. Bu temelde tüm yurtsever halkımızı ve dostlarını adalet ve hakikat arayışçılarının oturma eylemlerinin yapıldığı her yerde ‘Benim Annem Cumartesi’ şiarıyla Cumartesi anneleri/insanları ile buluşmaya çağırıyoruz.”

Eylemler şuralarda yapılacak:

Almanya 

Köln: Breslauerplatz Saat: 11:00

Hamburg: Mercado önü Ottenser Hauptstraße
Altona Hamburg  Saat:11.00

Berlin: Celalettin Kesin Platz
Ecke Reichenberger str.
Kottbuser Tor  Saat: 12:00

Stuttgart: 24 Eylül (Kobanê meydanında) Schlosplatz,
Stuttgartt: Saat 16.00 -18.00

İsveç

Stokholm:  Sergelstorg,  Stockholm/İsveç saat  12:00

Fransa: 
Paris:  Fontaine des Innocents Les Hales Place Joachim de Ballay

Bordeaux:  24 Eylül saat 12.00
Victoria Meydanı- Bordeaux

Saint Brieuc: 24 Eylül saat  12.00
Valilik önü/Saint Brieuc

Strasbourg: Place Kleber saat 12.00

İngiltere

Londra 24 Eylül Cumartesi
Saat: 12-13
Yer: Trafalgar Meydanı

İsviçre:

Bern: Hauptbahnhof  önü
Saat: 11:00

Avusturya,

Viyana: Linz Adresi. Schillerplatz. Linz.4020
Saat: 11:00

(ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir