Mamak’ta Kürt ve Alevi ailelerin kapılarına (X) işaretleri atıldı

Ankara Mamak’ta yaşayan bazı Kürt ve Alevi ailelerin evlerinin kapılarına kimliği belirsiz kişi yada kişilerce çarpı (X) işaretleri atıldı.

Özellikle geçtiğimiz yıl birçok farklı kentte, kimi Kürt ve Alevi ailelerin yaşadıkları evlerin kapılarına çarpı (X) işareti atılmasına Ankara’da bir kez daha rastlandı. Mamak ilçesinde yaşayan bazı Kürt ve Alevi ailelerin evlerine dün gece işaretler konuldu.

Olayı CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Twitter hesabından bir fotoğrafla paylaştı.

Hakverdi, Kürt ve Alevi ailelerin evlerine işaret koyulduğunu belirtti. Hakverdi, yaşanan olaya ilişkin ise şu paylaşımda bulundu:

“PSAKD Ankara Şube Başkanı Ali Üngörmüş ile birlikte evlerine işaret konulan ailelerle görüştük. Tedirginler, sorumluların bulunması için yetkililer bir an önce harekete geçmeli. Barış’a ve kardeşliğe yapılan saldırılara geçit vermeyeceğiz.”

Kürt ve Alevi ailelerine yönelik bu fişleme vakası ne Ankara’da nede Türkiye’de ilk değil. Özellikle geçtiğimiz yıl birçok farklı kentte yaşayan kimi Kürt ve Alevi ailelerin evlerine kaygı uyandıran benzer işaretler konuldu. Konu soru önergeleriyle Meclis’e taşınmasına rağmen hiçbir sonuç alınamadı.

Yaşanan benzer kimi olaylar şunlar:

* 28 Mar 2016 – Kütahya’da Alevi öğrencilerin kapıları işaretlendi.

* 23 Mayıs 2015- Semsûr’da (Adıyaman) Kürt Alevi ailelerin yaşadığı bir sitedeki evlerin kapılarına kırmızı boya ile çarpı işaretleri konuldu.

* 14 Haziran 2015- İzmit’te, Tavşantepe Semti’nde Alevi ailelerin yaşadığı evlerin kapı ve duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işaretleri atıldı.

* 28 Haziran 2015- Xarpet (Elazığ) merkeze bağlı Yazıkonak Beldesi’nde Alevi vatandaşların yaşadığı 6 evin sarı boya ile işaretlenmesi beldede tedirginlik yarattı.

* 27 Temmuz 2015- İstanbul’un Bahçelievler ilçesi Kocasinan Mahallesi’nde bir apartmanda yaşayan Alevi aileler, sakallı iki şahıs tarafından tehdit edildi, dairelerine işaret konuldu.

* 10 Ağustos 2015- Üsküdar’da evlerine çarpı işareti konulan bazı ailelerin kapılarının önüne yine bomba süsü verilmiş paketler konuldu.

* 25 Ekim 2015- Anara Batıkent’te, Pir Sultan Abdal Cemevi ile Serçeşme Cemevi arasında kalan ve çoğunlukla Alevi vatandaşların oturduğu bölgeye artı ve çarpı işaretleri yapıldı. Bölgedeki 10’a yakın blokta, durakta, trafoda, kaldırımda, garaj kapılarında ve ancak kumandayla giriş yapılan garaj içlerine çizilen işaretlerin yanı sıra bir aparman duvarına yine “kahrosun” ifadesi yazıldı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir