‘Özgürlük Nöbeti’nde 9’uncu kez bir araya geldiler

Tutuklu yazar ve gazeteciler Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, İnan Kızılkaya ve Zana Kaya için başlatılan “Özgürlük Nöbeti” Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde 9’uncu kez gerçekleştirildi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Yayın Danışma Kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan ve dil bilimci – çevirmen Necmiye Alpay için başlatılan, “Özgürlük Nöbeti”nin 9’uncusu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde gerçekleşti. “Özgür düşünce susturulamaz” ve “Aslı, Necmiye, İnan ve Zana yalnız değildir” pankartının açıldığı nöbette Barış İçin Akademisyenler’den Kıvanç Ersoy, Cumartesi Anneleri, Eğitim Sen, DİSK Basın-İş, yazar Oya Baydar, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, insan hakları savunucusu ve vicdani retçi Şanar Yurdatapan ile çok sayıda kişi katıldı.

‘Onlar tutukladıkça biz de nöbet tutacağız’

Nöbette ilk olarak konuşan DİSK-Basın-İş Sendikasından Alptekin Babaç, baskı altına alma sürecinden geçtiklerini söyleyerek,”Bu arkadaşlarımızın hepsi gerçeklere ulaşma derdindeydi. Sonuna kadar arkalarındayız” dedi. Barış İçin Akademisyenlerden Kıvanç Ersoy, demokrasi ve barış için nöbet tuttuklarını söyleyerek , “Onlar tutukladıkça biz de burada nöbet tutacağız” mesajı verdi.

‘Bu insanları yanımızda görmek istiyoruz’

Eğitim-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Özel ise darbe girişimi bahane gösterilerek açığa alınan öğretmenlerin durumuna dikkat çekti. Özel, “Eğitim emekçileri olarak haber alma hakkımıza sahip çıkmak için buradayız” diye belirtti.Cumartesi Anneleri adına konuşan Hanife Yıldız ise, kendileri için önemli olan ve eylemlerine destek olan kişilerin dört duvar arasına hapsedildiğini söyledi.Yıldız, “Bu insanları tekrar yanımızda görmek istiyoruz” dedi.Yıldız, son olarak yarın 600’üncü kez yapılacak olan Cumartesi Anneleri eylemine de katılım çağrısında bulundu.

‘Dayanışmayı sürdürmeliyiz’

“Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve bugün Bakırköy Adliyesinde davası görülen Ayşe öğretmene destek olmak amacıyla kendisini ihbar eden yazar Oya Baydar da, barış istedikleri için yargılandıklarını söyleyerek, “Bu dayanışmayı sürdürmeliyiz. Onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

‘Dayanışmayı sürdürmek lazım’

Son olarak konuşan Prof. Dr. Gencay Gürsoy ise, tutuklanan Altan kardeşlerin durumuna tepki göstererek, şunları söyledi: “İyi bir duruşmaydı.Söylenmesi gereken her şeyi söyleme fırsatı bulduğumuz için mutluyuz. Bu dayanışmayı sürdürmek lazım.Enseyi karartmamak lazım,daha çok işimiz var ama sabırlı olmak lazım.”

Nöbete gelenlerin dayanışma mesajı veren konuşmaların ardından Aslı Erdoğan’ın arkadaşları tarafından söylenen şarkılarla nöbet son buldu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir