Demirtaş: Kürtçe bilmemem devletin ayıbıdır

Demirtaş Kürtçe bilmediği eleştirine, “Bu bizim için bir eksiklik olabilir. Ama bizim için bir utanç değildir, bu onların utancıdır” diye cevap verdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kürtçe bilmediği eleştirine, “Bu bizim için bir eksiklik olabilir. Ama bizim için bir utanç değildir, bu onların utancıdır” ifadeleriyle yanıt verdi.

Kimi temaslarda bulunmak üzere Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ne giden Selahattin Demirtaş liderliğindeki HDP heyeti, programları doğrultusunda 21 Eylül’de Hewler’de daha önce görüşme gerçekleştirdikleri Irak Federal Kürdistan Bölge Başkanı ve KDP lideri Mesut Barzani ile yeniden görüştü. Barzani’nin ardından diğer siyasi partilerin lider ve yöneticilerine Süleymaniye ve Kerkük’te ziyaretlerde bulunan HDP heyeti, önceki gün son olarak Süleymaniye’de Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkanı Dr. Yusuf Mihemed’i ziyaret etmişti.

ELEŞTİRİYE YANIT VERDİ 

Selahattin Demirtaş kendisine yöneltilen, “Kürt partinin lideri ama Kürtçe bilmiyor” eleştirilerini Irak’taki gazetecilere değerlendirdi. Demirtaş, kendisinin Zaza olduğunu ve Kürtçe’nin bir lehçesi olan ‘Zazaca’ bildiğini, annesinin, babasının ve kardeşlerinin de bu dili konuştuklarını söyledi. Kürtçe’nin diğer lehçeleri Kurmanci ve Soranice’yi de anladığını, kısmen de konuşabildiğini ancak, siyasal değerlendirme yapmada zorlandığını belirten Demirtaş, şöyle konuştu: “Zazayım, Zazaca biliyorum. Kürtçe ve Soranice’yi de biliyorum. Ama siyasal değerlendirme yapmada zorlanıyorum. Bundan dolayı Türkçe değerlendirme yapıyorum. Evet, bu bir ayıptır. Ama, bu benim değil, Türk devletinin ayıbıdır. Onların asimilasyon politikalarının ayıbıdır. Ana dilimde her şeyi konuşmayı çok isterim. Zazaca, Kurmanci, Sorani ve diğer lehçelerde. Bu bizim için bir eksiklik olabilir. Ama bizim için bir utanç değildir, bu onların utancıdır.” (Kaynak: Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir