ESP 3. Kongresi’nde Yüksekdağ : Kazanımlarımızın altında birleşenlerimizin imzası var

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, ESP. 3 . Olağan Kongresi’ni selamladı, Gezi’den Kobane’ye çok büyük bedeller ödendiğini ifade eden Yüksekdağ, “Tarihe kendini adamak kadar yürekli bir partidir ESP. HDP çatısı altında yürüttüğümüz mücadele, Türkiye halklarının mücadelesinin birleşerek kazandığı bir süreç oldu. Bu kazanımların altında HDP çatısı altında birleşen partilerin imzası vardır. HDP çatısı altında bu büyük gücü açığa çıkardık” dedi.

yuksekdag-esp-kongre-2

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP. 3 . Olağan Kongresi’ni selamladı.

Ankara’da Yeni Sahne salonunda düzenlenen kongrede konuşan Yüksekdağ, kendisinin de ESP’nin kuruluş döneminin genel başkanı olduğunu hatırlattı. ESP’nin tarihi boyunca kendisini yenileme gücünü koruduğunu dile getiren Yüksekdağ, “Bütün yoldaşlara, arkadaşlara daha fazla eskitin çağrısı yapıyorum. Öyle bir yenileyin ki kendinizi, yeni sayfalar açma gücünü büyütün. İhtiyaç olan şey budur” dedi.

İktidarın statüko gücüne dayandığını ve beslendiği bir zemin kalmadığını dile getiren Yüksekdağ, “Siyaset adı altında bir mekanizmayı baskı ve zor aygıtlarına dayanarak halka dayatıyor. Son dört yıla bakın. Büyük alt üst oluşlar, Geziden bugüne isyanlar yaşandı. Bir ucu Taksim’de bir ucu Kobane’de. Halklar eskisi gibi yönetilmek istemediklerini defalarca ifade ettiler. Bu geride kalan zamanda çok ayağa kalktık. Çok yendik, çok yenildik. Mesele bizim için sadece bu değil. Bütün ezilenler için başka bir dünyanın var olduğunu bilmek. Bunu yaratacak gücü açığa çıkarmak önemli” diye konuştu.

Gezi’den Kobane’ye çok büyük bedeller ödendiğini ifade eden Yüksekdağ şöyle devam etti: “Beraber, omuz omuza yürüdüğümüz yoldaşlarımız aramızdan sökülüp alındı. Sinevizyonda izlediğimiz kardeşlerimiz aramızda değil şimdi. Bu büyük statüko siyaseti tarafından aramızdan alındılar. İnsanlık duygusunu utandıran saldırılar yaşandı. Ama karşısında her şeye rağmen, inancımızı koruduk, hedefimizden bir an dahi olsun kopmadık. Şimdi de inancımıza sarılmalıyız. Bizi hedeften koparmalarına izin vermemeliyiz.”

‘UMUT DİMDİK AYAKTA’ SÖZÜ BİZLERİ TANIMLAR’

ESP’nin sokakta üretilen bir sloganı olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Masabaşlarında değil, sokaklarda üretilmiş bir slogan bu. ‘Umut dimdik ayakta’ Bu slogan hem ESP’yi iyi tanımlar, hem de hepimizin eylemini tanımlar. Alp Altınörs’ün, HTKP başkanı Erkan Baş’ın gözaltına alınırken çekilen fotoğraflarını gördünüz. Ne başımızı eğebildiler, ne kolumuzu bükebildiler” şeklinde konuştu.

Yüksekdağ, sosyalistlerin her zaman sarsılmaz bir inanca sahip olduğunu belirtti, “Onlara inat, umudumuz dimdik ayakta yürüyecek. Bugünkü kongre, bunun yaşamın içinde kanıtı olacak” dedi.

ESP’nin “Örgütlenelim, birleşelim, faşizmi yenelim” şeklindeki 3. Olağan Kongre sloganına dikkat çeken Yüksekdağ, “Kongre sloganında doğru biçimde ifade edildiği gibi, örgütlenme kanallarını halkımızla birlikte, saflarımızı büyütme iradesiyle sürdüreceğiz. Bütün özgürlük güçlerini birleştirme çabasından vazgeçmeyeceğiz. Sadece kendi alanlarında örgütlenmek değildir bu. Tarihe bir borcumuz var. Sosyalist olmak demek, görevlerini günün ihtiyacına göre değerlendirmek demektir, değerlendiremiyorsa altı boştur. Bu sadece güzel bir söz değil. Tarihsel bir anlam ve eylemdir” ifadelerini kullandı.

‘KAZANIMLARIN ALTINDA HDP BİLEŞENLERİNİN İMZASI VAR’

İsimlerinde sosyalizm ifadesi geçen partilerin büyük bir güç ve iradeyi taşıması gerektiğini kaydeden Yüksekdağ, “Ben ESP’nin bunu başardığını düşünüyorum. Tarihe kendini adamak kadar yürekli bir partidir ESP. Bu anlamı yaratan şehitleri, bu anlamı büyütmek için mücadele eden içerideki ve dışarıdaki bütün kardeşlerimizi selamlıyorum.” dedi.

Yüksekdağ, sosyalistlerin sadece kendi varlıklarını değil, iddia ve tarihsel kararlıklarını da büyütmek zorunda olduğunu söyledi. Yüksekdağ şunları söyledi: “Birleşerek örgütlenmek, bütün işçi, emekçilerin yok edilmek istendiği sürece verilecek yanıttır. Bir taraftan karanlık acımasız günler yaşanıyor. Ama bir tarafta da aydınlık günlerimiz var. HDP çatısı altında yürüttüğümüz mücadele, bütün Türkiye halklarının mücadelesinin birleştiği ve birleşerek kazandığı bir süreç oldu. Bu tarihsel kazanımların altında, HDP çatısı altında birleşen partilerin imzası vardır. HDP çatısı altında birleşen parti ve güçlerle, halklaşma zeminini kazandık bu büyük gücü açığa çıkardık. Bütün imha saldırılarına rağmen bu büyük güç varlığını sürdürüyor. Grev meydanlarında, abluka altındaki direnişlerde, kampüslerde, okullarda bu büyük güç kendini üretiyor.”

‘BİRLEŞEREK ÖRGÜTLENMEK VE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ’

AKP/Saray iktidarının büyük bir saldırganlığın düğmesine bastığını vurgulayan Yüksekdağ, “Artık bu yolun çok daha önemli bir kavşağında olduğumuzu görmemiz lazım. Bütün ezilen sınıflara, cinslere, inançlara karşı mücadele ve kazanma görevimizi birleşerek örgütlenmek ve birleşerek başarmak zorundayız. Bu perspektifi kuşanan ESP kongresini selamlıyorum. Acının ve gözyaşının da en fazlasını gördük, ama zaferlerin ve başarıların da büyüklerini yaşadık. Kötü karşısında direnişçiliğini büyüten, dayanma kapasitesini büyüten bir kolektif güç, tarihin dışına itilemez. Karşılıklı dayanışma ve yoldaşlık ilişkisiyle görevimizi yerine getireceğimize inancım tamdır. Kongreye başarılar diliyorum.” (ETHA)

 
One thought on “ESP 3. Kongresi’nde Yüksekdağ : Kazanımlarımızın altında birleşenlerimizin imzası var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir