‘Dağın Kadın Hali’ davası yarın

ETHA ve ANF muhabiri Arzu Demir’in yazdığı “Dağın Kadın Hali” kitabı hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek.

ETHA ve ANF muhabiri Arzu Demir’in yazdığı “Dağın Kadın Hali” kitabı hakkında açılan davanın ilk duruşması, yarın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Gazeteci Demir, “örgüt propagandası yapmak”, “suç ve suçluyu övmek” ve “suça teşvik etmek”le suçlanıyor.

Soruşturma aşamasında savunması alınmadan hakkında dava açılan Demir, ilk kez savunma yapacak.

İddianamede, “PKK propagandası yapıldığı” iddiasının yanı sıra, söz konusu röportajların “güncel olmadığı ve kamuoyunu ilgilendirmediği” şeklinde bir değerlendirme de yer alıyor.

KİTAP 7. BASKISINDA TOPLATILDI

11 kadın gerilla ile yapılan röportajların yer aldığı kitap, 2015 yılının Kasım ayında Ceylan Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

Kitap hakkında İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 15 Mart 2016 tarihinde toplatma kararı verildiğinde, kitap 7. baskısını yapmış, binlerce okura ulaşmıştı.

KİTAP NE ANLATIYOR?

Kitapevlerinde günlerce en çok okunanlar listesinde ilk sırada yer alan kitapta, 11 kadın gerillanın kişisel deneyimleri üzerinden dağdaki geleneksel kadınlık ve erkeklik rollerinin gelişimi inceleniyor.

Kadınların neden dağlara çıktıkları sorusunun yanıtı aranırken, “silah, dağ, ölüm, aşk, cinsellik” hakkındaki kişisel görüşlerine de yer veriliyor.

Ayrıca “Abdullah Öcalan’a neden bu kadar bağlısınız” sorusunun yanıtı da aranıyor. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir