Veli Küçük JİTEM’i reddetti!

Musa Anter ve JİTEM Ana Davası’nda dinlenen Veli Küçük, “Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı ile JİTEM karıştırılıyor. Böyle bir şey bilmiyorum” diye inkarda bulundu.

Kürt aydın ve Özgür Gündem gazetesi yazarı Musa Anter’in 1992 yılında Amed’te (Diyarbakır) katledilmesine ilişkin 21 yıl sonra açılan dava ile birleştirilen 90’lı yıllarda birçok faili meçhul cinayetlere karışmaktan yargılanan 16 sanıklı JİTEM ana davası Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti.

Mahkemede tarafların avukatları hazır bulundu. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter de mahkemede bulundu. HDP Milletvekili Besime Konca, duruşmayı takip edenler arasındaydı. Davanın tek tutuklu sanığı Hamit Yıldırım, SEGBİS yöntemi ile duruşmaya katıldı.

Aygan’ın ifadeleri alınsın

Anter ailesinin vekili Selim Okçuoğlu, beyanda bulundu. Okçuoğlu, İsveç’e gidilerek Abdülkadir Aygan’ın ifadesini alınması talebinde bulundu. Okçuoğlu, gazeteciler Ferhat Ünlü ve Abdurrahman Şimşek tarafından İsveç’te Abdülkadir Aygan ile yapılan ve mahkemeye delili olarak sunulan röportajın görüntüsünün mahkemede izlenmesi istedi.
Hamit Yıldırım’ın arkadaşı olan ve tanık olarak dinlenen Ali Karagül, katliamlarla ilgili bir ilişkisinin olmadığını ve olaylardan haberdar olmadığını ileri sürdü.

Veli Küçük: JİTEM yok Jandarma İstihbarat var

Daha sonra Veli Küçük, İstanbul’dan SEGBİS sistemi ile tanık olarak ifade verdi. Musa Anter cinayetine ilişkin bilgisi olup olmadığını sorulan Küçük, “Bu konuda basından duyduğum kadarı var. Başka hiç bir bilgim yok. Her hangi bir malumatım yok” diye konuştu. JİTEM adlı oluşum hakkında sorulan sorulara ise Küçük, “JİTEM konusu daha önce araştırıldı mahkemelerde. Benim JİTEM denilen bir oluşum ile ilgilim yok. JİTEM diye bir örgütlenmeyi bilmiyorum, içinde de değilim. Ben yasal olarak Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nda görev aldım Yasa çıkartıldı. Belirli bir süre sonra teşkilat lağvedildi. Bütün personelim rütbeliydi. Yapılan kanunsuz bir eylem varsa önüme koyun” dedi.

Daha sonra avukatlar “Ergenekon davasında 7 Nolu torbada bulunan 7 nolu klasör de JİTEM yapılanmasında Veli Küçük ve Arif Doğan’ın listesinin ilk sırasında yer aldığı” bilgisini Küçük’e sordu. Küçük, “Buna Jandarma Genel Komutanlığı cevap verdi. JİTEM’den haberim yok” diye kendisini savundu.

Küçük, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nı devletin bilgisi dahilinde kurduğunu söyledi ve “Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı ile JİTEM karıştırılıyor. Böyle bir şey bilmiyorum. Arif Doğan ben kurdum diyor. Arif Doğan kurduğumuz komutanlıkta görev almadı. Benim teşkilatım yoktu. Başka bir şekilde kurduysam bilemiyorum” dedi.

‘Eymür komutanımdı’

MİT Koordinatörü Mehmet Eymür’ün kendisi hakkındaki ifadelerine ilişkin ise, “1981 yılında Nusaybin’de komutandım. Mehmet Eymür de Mardin’de MİT’teydi. Böyle bir şey konuştuğumuzu hatırlamıyorum” diye konuştu.

Avukatlardan tepki

Avukatlar, “Bir dönemin en önemli görevlerinde olan, istihbarat üzerine çalışan ve Kürt illerinde de görev yapan bu şahısların nasıl oluyor da JİTEM gibi bir oluşumdan habersiz. Bunu anlamaya çalışıyoruz” diye tepki gösterdi. Avukat Okçuoğlu, SEGBİS yönteminin sağlıklı olmadığı Veli Küçük’ün huzurda dinlenmesini talep etti.

Öldürülen Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in ölümüne dair soruşturma yürüttüğü bilgilerine dair ise, şunları söyledi: “Bu notların soruşturma ile ilgisi yok. Ersever’i 73 yılından bu yana tanırım. Bana gelen bilgileri ajandama not ederim. Soruşturma yapma yetkim yok. Aldığım bilgileri genel komutanlığa bildiririm.”

Mahmut Yıldırım’ı da tanımıyor

Küçük, sanıklardan Savaş Gevrekçi’yi de tanıdığını ancak nerede tanıştığını hatırlamadığını iddia etti. “Yeşil” kod aldı Mahmut Yıldırım’ı tanıyıp tanımadığına ilişkin soruya ilişkin Küçük, şu cevabı verdi: “Sakallı diye geçermiş. Jandarma istihbaratta çalışmak istemiş. Ben kesinlikle karşı çıktım. Örgütten gelenleri çalıştırmıyordum. Nerede çalıştığını bilmem. Onu hiç görmedim. Hiç görüşmedik. İstihbarat gerçeğe dayanır. Senelerce örgütün içinde çalışan bir kişi gelirse bunun vereceği bilgilere itibar etmem.”

Küçük, Mahmut Yıldırım’ın kendisine ait olan cep telefonu numarasına kullandığını ise reddetti. Küçük, Ergenekon davası üzerinden gelen soruları kabul etmediğini ve kendisinin yargılama pozisyonuna geldiğini söyledi.

‘PKK için kurdum’

Daha sonra avukatlar, Küçük’e “Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı bölgede kaos çıkartan örgütleri ortaya çıkarmak için kurulduysa neden JİTEM’i araştırmadınız” şeklinde soru yöneltti. Küçük, “İstihbaratı bir yerde toplayıp, bin yerde yürütmek amacıyla kurduk. Ben PKK’yı kapsayan görev yaptım. JİTEM benim görevimin kapsamına girmiyor. JİTEM diye bir örgütün olmadığını söylüyorum” dedi.

Çelişkili beyanı cevaplamadı

Avukat Oya Aydın ise, Küçük’e, “Siz Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nı 90’da kurduğunuzu, 91 Ağustos da kaldırıldığını söylediniz. Jandarmadan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelen bir belgede 1987 yılında kurulduğu 90 yılında lağvedildiği ifade ediliyor. Bu çelişkiye ne diyorsunuz” diye sordu. Küçük, “Tekrar ediyorum, 90’da kurdum, 91 yılında kaldırıldı. Bunu Jandarma Genel Komutanlığı’na sorun” şeklinde cevap verdi.

Duruşma devam ediyor.. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir